VV mají seznam bodů. Pokud je neprosadí, odjedou z vlády

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Věci veřejné mají vypracován seznam bodů, které chtějí ve vládě prosadit. "Jízdní řád" se týká záruk boje proti korupci, personálního obsazení vlády či opatření proti hazardu. Pokud se jim nepodaří body prosadit v požadovaném rozsahu, kabinet údajně opustí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sdělili to dva poslanci VV. 

Podle dostupných informací v poslaneckém klubu nejmenší vládní strany sílí nespokojenost s chováním koaličních partnerů ODS a TOP 09 vůči Věcem veřejným. Náladě ve frakci parlamentního nováčka nepřidal přístup předsedy vlády a ODS Petra Nečase, který opakovaně zasahoval do personálního obsazení protikorupčního úřadu, který měl řídit předseda VV Radek John. Šéf strany se ve středu rozhodl, že na místo ve vládě rezignuje. 

Bárta: Autorita vicepremiéra zpochybněna

Boj s korupcí je hlavním bodem programu VV. "Už jsme si řekli, že ještě podle nějakého jízdního řádu dáme několik možností premiérovi, jak situaci řešit," sdělil jeden z poslanců. 

Exministr dopravy a faktický šéf strany Vít Bárta ve čtvrtek na narychlo svolané tiskové konferenci na pražském Klárově uvedl, že VV požadují další záruky boje proti korupci v Nečasově kabinetu. "Autorita vicepremiéra pro boj s korupcí debatou o personální politice a jeho podřízených byla naprosto zpochybněna. A tato autorita pro nás není dostatečnou pozicí pro to, aby Věci veřejné mohly bojovat s korupcí v této vládě," řekl Bárta. 

Babák a Peake jsou pro odchod VV z vlády

Podle informací z poslaneckého klubu se garance týkají jednak personálního obsazení vlády, jednak spojení protikorupčních zákonů s hlasováním o důvěře vládě. V takzvaném "jízdním řádu", jehož naplněním VV podmiňují své setrvání ve vládě, je ale například i podoba důchodové reformy nebo zákona o regulaci hazardu. "Pokud se nějaký z těch bodů nepodaří prosadit podle našich představ, budeme zase o krok blíže opuštění vlády," řekl poslanec. 

Zastáncem vystoupení Věcí veřejných z vládní trojkoalice a podpory menšinové pravicové vlády je například ekonomický expert strany Michal Babák, který je jedním z kandidátů na předsedu VV.

"Jsem přesvědčen, že když budeme podporovat menšinovou vládu, budeme mít větší prostor pro schválení našich programových priorit," uvedl Babák. Podobný názor má i další kandidátka na předsedkyni a šéfka poslanců VV Karolína Peake, která při nedávné vládní krizi prosazovala vystoupení z vlády.

Tagy: Vláda vv krize

Zdroje: ČTK