VV jdou Babišovi tvrdě po krku. Babiš oplácí: Bárta je psychopat a lhář

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 3. 2013 15:12) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Věci veřejné podávají trestní oznámení na zástupce Agrofertu, Správy státních hmotných rezerv a ministerstva průmyslu v souvislosti s údajně spekulativním rozprodáváním státních zásob obilí v roce 2010. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda VV Vít Bárta s tím, že stát tehdy obilí prodával za cenu poloviční než byla cena tržní. Agrofert, na který Bárta útočí pravidelně, podle něj na transakcích získal okolo 200 milionů korun.

Trestní oznámení je podle Bárty podáno pro podezření na trestné činy porušování povinností při správě cizího majetku, zneužití pravomoci úřední osoby a zneužití informací v obchodním styku. Tržní cena obilí v roce 2010 byla podle šéfa VV 4800 korun za tunu, stát ho prý prodával za 2400 korun. 

Bárta je psychopat a notorický lhář

O věci se prý VV dozvěděly až v roce 2011 od poškozených malých a středních zemědělců, kteří byli z transakcí vyloučeni. Už tehdy se prý obrátily na policii, ale bez výsledku. 

Podle majitele skupiny Agrofert Holding Andreje Babiše je Bárta "psychopat a notorický lhář, který patří do Bohnic". Ze trestním oznámením vidí pouze snahu šéfa VV o zviditelnění se na jeho úkor, řekl. Babiš byl začátkem března na celostátním sněmu zvolen do čela politického hnutí ANO 2011, které sám založil a s nímž se chce zúčastnit parlamentních voleb v roce 2014. Babiš bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku. 

Vztahy Bárty s Babišem jsou již několik měsíců napjaté. VV začaly v prosinci pořádat nákupní zájezdy do Německa za levnými potravinami, v Česku jsou prý předražené. Bárta navíc v listopadu označil Babišem vlastněné pekárny za oligopol uměle udržující vysoké ceny potravin. 

V reakci na Bártovy výroky založili tuzemští potravináři v čele s Babišem v únoru novou iniciativu, která má zlepšit pověst jejich výrobků. Babišův Agrofert je největší tuzemskou agropotravinářskou skupinou a dvojkou chemického průmyslu. Loňské nekonsolidované tržby kolosu přesáhly 200 miliard korun.

Tagy: Věci veřejné Bohnice pečivo Agrofert prodej obilí

Zdroje: ČTK