VV chystají trestní oznámení na Kalouska

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Věci veřejné se chystají podat trestní oznámení na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Vadí jim údajné podvody v rozhodování Kalouskova ministerstva ohledně chybně využitých státních dotacích.

Kalousek prý o problémech dlouhodobě ví, ale neřeší je. Sdělil poslanec VV Josef Novotný, který oznámení podle svých slov připravuje se stranickým kolegou Michalem Babákem, který pro změnu není schopen vysvětlit, kde vzal šest milionů na dar pro svou stranu. Na celou věc upozornily Lidové noviny. 

Novotný: Klidně to podám sám

Podle Babáka musí o podání trestního oznámení nejprve společně rozhodnout poslanci VV. Jejich frakce zasedá v pátek dopoledne. "Zítra (v pátek) to budeme probírat na klubu. Předčasně bych k tomu nechtěl nic říkat, na tom, jestli oznámení podáme, se musí shodnout klub," řekl Babák. Naopak Novotný byl ve svém prohlášení radikálnější. "Já to podám sám, bez rozhodnutí klubu. V pátek to podám," uvedl Novotný. 

Rozhodování ministerstva financí o chybně využitých státních dotacích bylo již v prosinci jedním z důvodů, proč Novotný hrozil, že při závěrečném hlasování nepodpoří státní rozpočet pro letošní rok. 

Ministerstvo odpustilo pokutu firmě potrestané finančním úřadem

Poslanci VV nechtěli prozradit, jakého případu se trestní oznámení na Kalouska týká. Novotný nicméně na konci loňského roku upozornil na případ firmy Yossarian Investments, která prý porušila pravidla pro státní dotace. Finanční úřad jí nařídil dotaci vrátit a zaplatit penále, ale ministerstvo financí následně pokutu odpustilo a z dotací uhradilo podnikatelovi dlužné daně a zbytek dotace vrátilo firmě zpět. 

Novotný tehdy rovněž upozornil na to, že celý proces odpouštění zneužitých dotací a daňových prohřešků je na ministerstvu financí veden v tajném režimu. 

Kalouskův úřad ale upozornil, že v režimu "tajné" jsou tyto kauzy vedeny na základě mlčenlivosti stanovené v zákonu o správě daní a poplatků. Navíc, pokud finanční úřad podle MF zjistí při daňové kontrole sebemenší i formální pochybení, musí podle zákona vyměřit penále a odvod ve výši, v jaké byla porušena pravidla.

Tagy: dotace vv

Zdroje: ČTK