VV chtějí zachování nižší sazby DPH u základních potravin

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Věci veřejné (VV) budou prosazovat při koaličních jednáních o změnách sazeb DPH zachování snížené sazby pro základní potraviny. Vyplynulo to ze stranického internetového referenda, které je pro vedení strany závazné.

Zvýšení snížené sazby DPH nebo dokonce sjednocení sazeb chce vládní koalice kvůli získání peněz na financování důchodové reformy. 

Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že mnohem účinnější kvůli pomoci sociálně slabým by bylo, kdyby sazba DPH byla jednotná a těm skutečně sociálně potřebným byla změna kompenzována na výdajové straně rozpočtu.

"Protože tímto způsobem (zachováním snížené sazby u potravin) bude tohoto sociálního dobrodiní užívat každý bez ohledu, zda je bohatý nebo chudý. Nicméně je to politické stanovisko Věcí veřejných a musíme ho brát na vědomí," uvedl ministr. 

Poměr hlasů "Véčkařů" 68:32

Při hlasování u otázky "Souhlasíte s tím, aby VV v rámci koaličních jednání prosazovaly zachování snížené sazby DPH na teplo a léky namísto vybraných základních potravin?" odpovědělo téměř 68 procent hlasujících ne. Pouze necelá třetina se vyslovila pro. 

"Sníženou sazbu na DPH u léků a tepla jsme navrhovali jako alternativu proto, že u těchto komodit dochází k malému výkyvu v cenách. Výsledky referend jsou pro stranu Věci veřejné závazná, a proto budeme prosazovat sníženou sazbu pro základní potraviny," uvedla strana v tiskové zprávě. 

Mezi základní potraviny řadí VV například mléko a chléb. Strana ale prý bude chtít, aby v tomto koši byly zařazeny další výživově hodnotné potraviny potřebné pro člověka. 

DPH se má sjednotit na 19 procentech

Vláda premiéra Petra Nečase uvažuje kvůli pokrytí nákladů spojených s důchodovou reformou o sjednocení sazby DPH na 19 procentech. Jednu sazbu DPH má v EU jen Dánsko. 

Nyní je snížená sazba deset procent a základní dvacet procent. Podle odhadů analytiků by sjednocením sazeb mohl rozpočet získat navíc 50 až 60 miliard korun. Případné zvýšení cen plynoucí ze změn u DPH by měl stát kompenzovat novými sociálními dávkami, jednorázovým zvýšením starobních důchodů a u rodin s dětmi novými slevami na sociálním pojištěním nebo na dani. 

Snížená sazba DPH se podle zákona nyní využívá například u potravin, léků, ubytovacích služeb, knih, hromadné dopravy, kultury nebo sociální péče.

Tagy: daně dph potraviny sazba

Zdroje: ČTK