Vůdce Egyptu vyzývá k džihádu a návratu Jeruzálema do rukou muslimů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Vůdce egyptského Muslimského bratrstva, které vede Egypt po loňské revoluci, vyzval stoupence k zahájení svaté války za osvobození Jeruzaléma z moci Izraele. Z bratrstva vzešel současný egyptský prezident Muhammad Mursí, který dává přednost mírovým vztahům s Izraelem. 

Vůdce bratrstva Muhammad Badí před stoupenci řekl, že "vést džihád - svatou válku - na ovládnutí Jeruzaléma je povinností všech muslimů. Jeruzalém je islámský a nikdo z toho nesmí slevovat," prohlásil. 

Egypt jako první z arabských států podepsal v roce 1979 s Izraelem mírovou smlouvu. Ačkoli dobytí Jeruzaléma svatou válkou patří k programu bratrstva, Mursí po zvolení řekl, že hodlá dodržet mezinárodní smlouvy podepsané minulou vládou, tedy i dohodu s Izraelem. 

Jeruzalém by měl být hlavní město Egypta

V době červnové kampaně před prezidentskými volbami významný egyptský duchovní Safvat Higází prohlásil, že hlavním městem Egypta by se měl stát Jeruzalém. "Naší metropolí by neměla být Káhira, Mekka ani Medína. Měl by to být s pomocí Boží Jeruzalém. Měli bychom volat 'miliony mučedníků budou pochodovat k Jeruzalému'. Spojené státy Arabů by měly být vloženy do rukou toho muže (Mursího) a jeho stoupenců. Hlavní město muslimského chalífátu bude Jeruzalém," řekl Higází před jásajícím davem. Mnozí lidé v něm volali, že "Mursí zítra osvobodí Gazu" a Higází je rozněcoval voláním: "Ano, buď se budeme v Jeruzalémě modlit, nebo tam zahyneme." 

Ve východním Jeruzalémě je mešita Al-Aksá považovaná za třetí nejposvátnější místo islámu. Izrael v roce 1967 zabral východní část města a později ji připojil k západní části. Přijal pak zákon, podle nějž je nyní Jeruzalém z pohledu Izraelců nedělitelnou a věčnou metropolí státu. 

Muslimské bratrstvo vzniklo v roce 1928 v Egyptě jako politické, náboženské a sociální hnutí. Řídí se mottem Alláh je naším cílem, korán naším zákonem, Prorok naším vůdcem, džihád naší cestou a smrt ve jménu Boha naší nejvyšší touhou. Hnutí má své stoupence v mnoha muslimských zemích, v některých funguje pod názvy jiných politických stran.

Tagy: Egypt Jeruzalém Izrael

Zdroje: ČTK