Vůdce běloruské opozice odsouzen na pět let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Minský soud poslal v sobotu na pět let do vězení jednoho z hlavních vůdců běloruské opozice, bývalého náměstka běloruského ministra zahraničních věcí a spoluzakladatele opozičního hnutí Charta 97 Andreje Sannikava.

Sedmapadesátiletý politik byl odsouzen za svou účast v loňském prosincovém opozičním shromáždění v Minsku, jehož účastníci protestovali proti znovuzvolení Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem. 

Sannikav sám proti Lukašenkovi kandidoval, ale stejně jako čtyři další protikandidáti neuspěl. Čtyři z nich se navíc bezprostředně po volbách ocitli před soudem, kde se zodpovídají z porušování veřejného pořádku a pobuřování. Pátý protikandidát Alaksej Michalevič není souzen jen proto, že před policií uprchl do Česka, kde dostal politický azyl. 

Odsouzena i disidentova manželka a novinářka

Spolu se Sannikavem byla odsouzena i jeho manželka, známá běloruská novinářka a dopisovatelka ruských novin Novaja gazeta Iryna Chalipová. Soud jí vyměřil podmíněný trest dva roky vězení. Další dva obvinění v procesu se Sannikavem dostali nepodmíněné tresty tři a dva roky. 

Sannikav jakoukoli vinu popírá a při čtvrtečním přelíčení odvolal i všechny své výpovědi, které učinil při výsleších ve vazební věznici. Běloruskou KGB obvinil z týrání, vyhrožování a vydírání. Výpověď si podle Sannikava policie vynucovala násilím, vyšetřovatelé mu vyhrožovali fyzickým útokem proti jeho dítěti a manželce. Prokurátor v páteční závěrečné řeči žádal pro Sannikava trest sedm let vězení. 

Kvůli obvinění z účasti na protivládním protestu a podněcování nepokojů už stanulo před soudem kolem 40 lidí, z nichž víc než deset již bylo odsouzeno k trestům od tří do pěti let vězení.

Zdroje: ČTK