Všichni domů! Obama oznámil stažení vojáků z Iráku, válka podle něj končí

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že všichni američtí vojáci budou z Iráku staženi do konce letošního roku. S jejich odchodem je podle prezidenta válka Spojených států v této zemi u konce. Obamovu dnešnímu prohlášení předcházelo dlouhé jednání s Bagdádem o beztrestnosti amerických vojáků, kteří byv Iráku případně zůstali i v příštím roce. Na tom se ale podle médií obě strany nedohodly.

"Jak jsme slíbili, zbytek našich jednotek v Iráku se vrátí domů do konce roku. Po téměř devíti letech americká válka v Iráku skončí," řekl Obama novinářům. Vztahy Spojených států s Irákem podle něj budou "normálními vztahy", založenými na vzájemných zájmech a respektu.

Identické názory

Obama, který s novináři hovořil po videokonferenci s iráckým premiérem Núrím Málikím, zároveň oznámil, že šéf iráckého kabinetu navštíví v prosinci Bílý dům. Když prezident mluvil o stažení všech vojáků, řekl, že jich nyní v Iráku zůstává asi 39.000.

Málikí v prohlášení svého úřadu uvedl, že názory obou stran byly identické, pokud jde o zahájení nové fáze "našich strategických vztahů" po skončení stahování koncem roku. Plné stažení amerických sil podle něj umožní, aby obě země začaly nové strategické vztahy.

Bezpečnostní dohoda

Washington v poslední době s Bagdádem vyjednával o tom, zda v Iráku i po odchoduhlavních sil ponechá v příštím roce až několik tisíc vojenských instruktorů, kteří by řídili výcvik iráckých vojáků. Hlavním sporným bodem vyjednávání bylo, že USA pro své příslušníky, kteří by v Iráku zůstali, požadovaly právní imunitu za podmínek obsažených v irácko-americké bezpečnostní dohodě týkající se nynějšího kontingentu.

Ta umožňuje stíhat Američany v případě spáchání těžkých zločinů mimo službu podle iráckého práva, ale pod americkou justici spadají zločiny spáchané ve službě nebo na základnách. To ovšem Irák nechtěl dovolit.

Dnešní oznámení Obamy podle agentur znamená, že žádné dohody v tomto ohledu nebylo dosaženo, takže všichni vojáci budou staženi, jak to předpokládá bezpečnostní dohoda, kterou obě strany uzavřely v listopadu 2008. V Iráku zřejmě přesto někteří američtí vojáci zůstanou, ale bude jich jen malý počet. Hovoří se o necelých dvou stovkách s omezeným působením.

Od března roku 2003, kdy Američané se svými západními spojenci do Iráku vpadli, aby odstranili tehdejší režim Saddáma Husajna, v devět let trvající válce zemřelo přes 4400 amerických vojáků.

Tagy: USA obama armáda vojáci Irák

Zdroje: ČTK