Vsetínští lidovci si zvolili Čunka lídrem. Bude opět starostou?

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý starosta a nynější senátor Jiří Čunek posílil po úterní schůzce vsetínských lidovců své vyhlídky na post starosty. Vsetínská KDU-ČSL jednohlasně rozhodla, že je jediným jejím kandidátem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sám Čunek to řekl ve středu. Kromě toho se dostal také do vyjednávacího týmu strany, kde předtím nefiguroval. Čunek ve volbách získal ze šestého místa kandidátky suverénně největší počet preferenčních hlasů ve městě. O post starosty však usiluje i ODS, která volby o 54 hlasů vyhrála. 

"Můj náskok jako lídra je nezpochybnitelný. Vůle voličů je jednoznačná, že Jiří Čunek má být starostou. S tím jdeme do všech jednání," přiblížil Čunek. Podle něho ODS dopadla stejně jako jeho strana. "Rozhodli tři voliči, což je na pomezí statistické chyby," doplnil Čunek.

ODS zvítězila před lidovci jen o setiny procenta, Čunek získal nejvíc hlasů

Kromě něho jsou členy vyjednávacího týmu chirurg Robert Teleky a předseda vsetínské KDU-ČSL, ředitel ZŠ Integra Vsetín Libor Podešva. Ani jeden z nich se v komunálních volbách do zastupitelstva města nedostal. 

Občanští demokraté zvítězili ve Vsetíně před lidovci o 0,03 procenta. Čunek porazil preferenčními hlasy Ivetu Táborskou, která vedla kandidátku ODS, o 1447 hlasů a jedničku kandidátky KDU-ČSL Květoslavu Othovou o 1748 hlasů. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu ODS obsadí pět mandátů, což je stejně jako KDU-ČSL. ČSSD získala čtyři křesla, po dvou mají KSČM a TOP 09. Po jednom mandátu získaly Volba pro město, SNK ED a Zdravé město Vsetín. 

Táborská v pondělí řekla, že ODS chce vyjednat co nejpevnější koalici. "Tedy koalici, která bude mít více než 11 mandátů a ODS bude mít samozřejmě pozici starosty," uvedla Táborská s tím, že koalici hodlá ODS sestavit do konce měsíce. Lidovci jsou podle Othové připraveni jednat. "Jsme pro konstruktivní dohodu," sdělila Othová. Čunkův mandát je ale podle ní nezpochybnitelný. "Získal nejvíce hlasů nejen na naší kandidátce, ale v celém městě," uzavřela stávající starostka Vsetína.

Zdroje: ČTK