VŠ získají bič na plagiátory, vznikne speciální databáze

- Aktuality autor: red

Odhalit plagiát ve vědecké práci nebo odborném článku bude jednodušší. České vysoké školy získaly od ministerstva školství 13 milionů korun na rozšíření systému určeného k odhalování podobností v dokumentech.

Projekt řízený Masarykovou univerzitou v Brně dosud evidoval jen studentské práce, mezi nimiž dokázal odhalit opsané texty. Nyní vznikne nová databáze odborných článků, publikací a jiných děl akademiků. Ve čtvrtek to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Odborníci z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity začnou vyvíjet nový systém pro sběr a kontrolu článků a publikací vytvořených zaměstnanci nebo doktorskými studenty. Nazvali jej pracovně Repozitář.cz. V budoucnu jej propojí s databází studentských prací.

Zapojí se celkem 15 univerzit

"Řešení pro centralizovaný sběr celých textů s řízeným zveřejňováním a kontrolou proti plagiátorství dosud neexistuje. I ve světě se podle dostupných informací sbírají jen metadata, tedy nikoli celé texty," uvedl vedoucí projektu Michal Brandejs z fakulty informatiky. Metadata jsou takzvaná "data o datech", něco jako katalogizační lístek v knihovně - tedy údaje o původu, autorství díla a podobně.

Kromě Masarykovy univerzity se do projektu různou měrou zapojí 14 dalších českých vysokých škol včetně Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého v Olomouci a Vysoké školy ekonomické v Praze. Některé školy s Repozitářem spojí své lokální systémy. Aby bylo vyhledávání podobných textů, tedy možných plagiátů, co nejúčinnější, bude databáze propojena s dalšími již existujícími systémy pro vyhledávání plagiátů Theses.cz a Odevzdej.cz, které obsahují vysokoškolské kvalifikační práce, respektive studentské práce.

Cílem Repozitáře je také zpřístupnění výsledků vědeckého bádání na univerzitách širší veřejnosti. Kvůli tomu je však nutné vyřešit otázky spojené s autorskými právy. K takzvanému otevřenému přístupu k vědeckým informacím, který prosazuje hnutí Open Access, se Masarykova univerzita přihlásila podpisem takzvané Berlínské deklarace.

Tagy: studium

Zdroje: ČTK