Vrchní soud snížil tresty pašerákům heroinu

- Aktuality autor: red

Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek snížil tresty třem členům mezinárodní skupiny pašeráků drog, kteří se loni na jaře pokusili autem převézt z Turecka do České republiky téměř 11 kilogramů heroinu.

Dvěma obžalovaným naopak potvrdil mnohaleté tresty vězení, které jim v březnu uložil už Krajský soud v Brně. Na rozdíl od něj je vynesl podle trestního zákona platného do konce loňského roku. 

Nejdelší trest 14,5 roku stráví za mřížemi Turek Sükrü Görür, podle soudu hlavní iniciátor akce. Ten byl Česku za pašování drog k sedmiletému vězení odsouzen už před lety. Vrchní soud jej proto nově potrestal jako zvlášť nebezpečného recidivistu. 

Jeho komplic Kazach Kajrat Jerkejevič Skalickij si odsedí 12,5 roku. Oba cizince navíc čeká vyhoštění ze země, stejně jako Kazachovu ukrajinskou partnerku Mariju Orosovou, které soud trest snížil o dva roky na osm let. Češi Pavla Bujalo a František Řanda ve vězení stráví pět a 6,5 roku namísto původních 11 let. 

Drogy byly zajištěny loni v březnu na hraničním přechodu v Lanžhotu na Břeclavsku. Pětačtyřicet balíčků s heroinem, které dohromady vážily 10,7 kilogramu, bylo schováno v dutině zadního nárazníku vypůjčené Škody Octavia. 

Skalický a Bujalo auto půjčili v Liberci a Kazach do něj podle soudu nechal schránku namontovat. Zásilka drog byla zakoupena v Instanbulu, kam kvůli ní letecky přicestoval Görür. Spolu s ním se měly na transakci podílet i další osoby, například jeho bratr. 

Do Česka vůz převážel najatý kurýr Řanda a společně s ním cestovala ještě Orosová. Žena byla tou dobou ve vysokém stupni těhotenství, což mělo údajně pomoci při případných kontrolách. Görür byl posléze cestou z Turecka zadržen v Budapešti. 

Všichni obžalovaní před soudem vinu opakovaně odmítli, nikdo z nich údajně o zásilce heroinu nevěděl. Někteří ale věděli o tajné schránce v nárazníku vozu. Ta ale měla údajně sloužit jen pro bezpečnou přepravu šperků, které Orosová v Turecku koupila a chtěla v ČR zkusit prodávat. Detailněji účel cesty do Turecka neobjasnili. 

Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné a obžalovaní se proti němu už nemohou odvolat. Mají pouze možnost prostřednictvím svých obhájců podat dovolání k Nejvyššímu soudu (NS).

Zdroje: ČTK