Vrchní soud potvrdil výjimečný trest za vraždu

- Aktuality autor: red

Za loupežnou vraždu obchodníka si jedenapadesátiletý Jan Čermák z Tábora odpyká 19 let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Středeční rozsudek je pravomocný.

Vražda se stala v dubnu 2008 v lese u Mázelova na Českobudějovicku, Čermák se k ní přiznal již v přípravném řízení. Muž byl v tíživé finanční situaci, bankám i přátelům dlužil peníze a ztratil práci.

Napadlo ho, že by mohl využít nelegálně drženého revolveru, který měl od devadesátých let schovaný ve sklepě, a někoho přepadnout a okrást. Po několika neúspěšných pokusech vyhlédnout si svou oběť, narazil nakonec na odpočívadle mezi Lomnicí nad Lužnicí a Veselím nad Lužnicí na šestatřicetiletého obchodního zástupce z Benešovska.

Obchodník s motorovými oleji zastavil u silnice, aby si připravil prezentaci na počítači. Čermák si k muži přisedl a se zbraní v ruce ho donutil, aby mu vydal peníze, platební karty a řekl mu PIN kódy. Přikázal mu, aby odjel na lesní cestu. Tam prohledal kufr auta, jestli v něm nemá obchodník další cennosti.

Následně ho dvěma výstřely z blízkosti do hlavy a hrudníku zastřelil. Odpoledne téhož dne vybral z konta muže, který měl dvě děti, 15000 korun. Čermák se u soudu hájil tím, že obchodního zástupce nechtěl zabít, pouze okrást. Vystřelil prý proto, že se přepadený muž nečekaně pohnul a on zazmatkoval.

Předseda senátu Jiří Lněnička však jeho slovům neuvěřil. "Obžalovaný nejednal v náhlém popudu, ale dopředu si plánoval přepadení vhodné osoby," prohlásil. Zbraň byla podle něj vyrobena tak, že nebylo možné zastřelit někoho náhodou. "Zejména druhý výstřel byl popravou," uvedl soudce.

Podle Lněničky muž zároveň dostatečně nevysvětlil, co chtěl s obchodníkem dělat, pokud by ho nezastřelil. Čermák nebyl nijak maskován, takže by ho obchodní zástupce mohl snadno identifikovat. Čermák by si zároveň nemohl vybírat z jeho platebních karet.

Výjimečný trest odůvodnil předseda odvolacího senátu také tím, že i po činu jednal muž naprosto chladnokrevně. Zamaskoval stopy a ani po zadržení svého činu nijak zvlášť nelitoval. Tělo zastřeleného obchodníka našli ještě v dubnu dva lidé. Policie začala pátrat po jeho vrahovi. Vyšetřování trvalo do prosince. Čermáka se podařilo dopadnout na základě fotografií z kamer u bankomatů, kam si šel pro peníze své oběti.

Tagy: soud vražda

Zdroje: ČTK