Vrchní soud dnes projedná žalobu vystěhovaných vsetínských Romů

- Aktuality autor: red

Olomoucký vrchní soud dnes projedná žalobu Romů, které nechala vsetínská radnice vystěhovat mimo Zlínský kraj. Město Vsetín žalují, protože podle nich porušilo jejich základní lidská práva. Žádají za to omluvu a finanční odškodné. Jejich žalobu loni v prosinci posuzoval Krajský soud v Ostravě, který ji ale v celém rozsahu zamítnul.

K žalobě na město se připojilo 22 lidí. Tvrdí, že je radnice nechala ze Vsetína deportovat násilím, přestože se jednalo o rodiny s dětmi. Kritizují mimo jiné to, jak s nimi byly uzavírány smlouvy v souvislosti s koupí domků, že neměli možnost svobodně si vybrat, kam se přestěhují, nebo to, že nemovitosti pro ně koupené nebyly vhodné k bydlení.

100.000 korun jako náhradu nemajetkové újmy

Vrchní soud, ke kterému se odvolali, by podle nich měl žalobu krajskému soudu vrátit, aby ji musel znovu projednat. Žádají v ní pro každého 100.000 korun jako náhradu nemajetkové újmy a písemnou omluvu. Ta by měla být zveřejněna v Lidových novinách, Mladé frontě Dnes, Právu, časopisech Reflex, Respekt a Týden, ve třech romských médiích a navíc i na internetových stránkách města Vsetína.

Tagy: soud kauza Romové vystěhování vsetin

Zdroje: ČTK