Vrchní ředitelka ČNB hlasovala již potřetí za sebou pro zvýšení sazeb

- Aktuality autor: Danica Klein

Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovala na zasedání bankovní rady 29. března členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Šest členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který dnes zveřejnila Česká národní banka.

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala v březnu na historickém minimu 0,75 procenta, kde je od počátku května 2010. Analytici očekávají sazby beze změny po celý letošní rok.

"Většina členů bankovní rady se shodovala, že adekvátní reakcí měnové politiky je ponechání sazeb na stávající úrovni. Opakovaně bylo řečeno, že domácí poptávkové inflační tlaky nejsou patrné a celková inflace je ovlivněna kromě dopadu zvýšení DPH do spotřebitelských cen, zejména potravin, tlaky nákladové povahy," uvádí záznam.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V poslední době se nízké sazby projevují především v rekordně nízkém úročení hypoték.

O hypotékách přitom bankovní rada na svém zasedání podle záznamu diskutovala. "Objevil se názor, že současná výše úrokových sazeb z hypoték může představovat potenciální nebezpečí pro budoucí finanční stabilitu a že po uplynutí doby fixace může dojít k refinancování hypotečních úvěrů za vyšších úrokových sazeb, což může zvýšit míru jejich nesplácení," uvádí záznam. Zároveň ale při diskusi zaznělo podle záznamu, že míra úvěrového selhání v tomto segmentu je nízká a že domácnosti při zvýšení splátek hypotečních úvěrů omezí spotřebu.

Česká národní banka v současné lednové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká centrální banka stagnaci a příští rok růst ekonomiky o 1,9 procenta. V listopadu přitom ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 2,7 procenta.

Tagy: ČNB sazba

Zdroje: ČTK