Vraždění Arménů byla genocida. Turci to popírají a zlobí se

- Aktuality autor: Michal Polák

Francouzští poslanci dnes schválili zákon, podle kterého je trestné popírání genocidy. Nová úprava se tak týká i masakru, jehož se Turci počátkem 20. století dopustili na Arménech. Rozhodnutí francouzských zákonodárců podle očekávání Turky rozzlobilo, premiér Recep Tayyip Erdogan oznámil, že jeho země s Francií přerušuje oficiální kontakty a z Paříže stahuje svého velvyslance.

Dnešní hlasování francouzského parlamentu "způsobí velmi vážné a nenapravitelné rány ve vzájemných vztazích," prohlásil Erdogan. Turecko také zastavuje ekonomickou a vojenskou spolupráci s Francií. Erdogan dodal, že další odvetné kroky proti Paříži mohou následovat. V tureckých dějinách se podle něho žádná genocida nestala. "Připomeneme světu hrůzy, jichž se dopustili Francouzi," řekl také turecký premiér.

Aby nová úprava schválená francouzskými poslanci vstoupila v platnost, musejí ji schválit senátoři, což může trvat i několik měsíců.

Turecko uznává, že při vojenských operacích pod Kavkazem v letech 1915 až 1917 zahynulo mnoho Arménů, ale tvrdí, že šlo o půl milionu obětí a výsledek chaosu vyvolaného boji. Odmítá termín genocida. Už dobová svědectví ale hovořila o masakru na základě národnosti. Nejen Arménie označuje vraždění za genocidu, jíž padlo za oběť na 1,5 milionu lidí.

Zákon namířen proti Turecku

Ankara je přesvědčena, že nový zákon je přímo namířen proti tureckému státu, národu i komunitě tureckých exulantů ve Francii. Turecká vláda také tvrdí, že zákon iniciovaný stranickou kolegyní prezidenta Nicolase Sarkozyho z Marseille, kde žije početná arménská menšina, je prosazován s cílem získat hlasy asi půl milionu obyvatel arménského původu v prezidentských volbách na jaře 2012.

Arménie vzápětí po hlasování vzkázala Francii, že je jí za takový výsledek vděčná.

Před budovou Národního shromáždění v Paříži v době jednání poslanců demonstrovalo proti zákonu na výzvu francouzsko-tureckých sdružení na 4000 lidí. "Dějiny nesmějí sloužit politice," stálo na transparentech.

Paříž dřívější varování Turků, že zákon nezůstane bez tvrdé reakce, nebrala vážně. "Jsou to plané hrozby a věřím, že bude třeba se vrátit k mnohem klidnějšímu dialogu, protože přiživovat hněv na jedné či druhé straně ničemu neslouží," prohlásil dříve i dnes dopoledne francouzský ministr pro evropské záležitosti Jean Leonetti. Řekl, že Ankara vzhledem ke svým závazkům vůči Evropské unii a Světové obchodní organizaci (WTO) nemůže diskriminovat Francii z politických důvodů.

Francouzi sami nejsou jednotní

I když se Turecko nyní nechalo vyprovokovat ke sporu s Francií, nemá podle agentury Reuters moc co ztratit. Prezident Sarkozy se otevřeně staví proti snahám Ankary o případné členství v Evropské unii. Navíc sílí role Turecka v arabském světě a na Blízkém východě. Paříž a Ankara jsou významní obchodní partneři. Francouzské firmy by nyní v Turecku, jehož ekonomika na rozdíl od hospodářství eurozóny rychle roste, mohly přijít o zakázky.

Zákon vyvolal napětí i uvnitř francouzských vládních kruhů. Podle místních médií ministr zahraničí Alain Juppé řekl Sarkozymu, že přijímat zákon nepokládá za vhodné vzhledem k očekávaným dopadům na vztahy obou zemí. Prezident odmítl nechat návrh stáhnout.

Francie v roce 2001 přistoupila v otázce Arménů na termín genocida a nyní chce vládou navrženým zákonem trestat až rokem vězení a pokutou až 45.000 eur každého, kdo by tuto či jinou genocidu popíral.

Tagy: zákon genocida Turecko masakr Arménie

Zdroje: ČTK