Vražda Uweho Gembally: Nechtěl pašovat peníze do Čech, tak ho Krejčíř unesl a zlikvidoval

- Aktuality autor: red

Za vraždou německého podnikatele Uweho Gembally v Jihoafrické republice stál podle všech indicií uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř. V dnešním vydání to napsal německý zpravodajský magazín Stern, který případ Gemballovy násilné smrti v roce 2010 obsáhle rekonstruuje.

Důvodem, proč ho údajně Krejčíř nechal unést a později zlikvidovat, bylo podle Sternu Gemballovo odmítnutí pašovat pro Čecha do JAR peníze. Krejčíř už dříve podíl na vraždě Němce odmítl jako fámu.

Podle původních informací jihoafrických a německých médií převážel čtyřiapadesátiletý podnikatel z jihoněmeckého Leonbergu pro Krejčíře v luxusních vozech do JAR peníze, které pocházely z daňových úniků a jiné trestné činnosti. Když v jednom z automobilů peníze chyběly, vylákal ho údajně Krejčíř pomocí společníků do Jižní Afriky, kde ho nechal unést. Když požadovaný obnos nedostal, nechal prý Němce zabít.

Když mu někdo odporuje, stává se z něj psychopat

V dnešním vydání však Stern uvádí, že důvodem k vylákání Gembally do JAR byla skutečnost, že Gemballa naopak odmítl českému podnikateli peníze v autech dovážet. Časopis se odvolává na výpověď jednoho z jihoafrických vyšetřovatelů, podle něhož Krejčíř nesnáší, pokud mu někdo odporuje. "To se pak z něj stává psychopat," cituje Stern nejmenovaného policistu.

Své závěry magazín opírá o další, částečně již dříve zveřejněné informace, podle nichž byl Gemballa po příletu do Johannesburgu loni v únoru držen v domě Krejčířova bulharského obchodního společníka. Také telefonát, kterým kdosi krátce po jeho únosu po Němcově manželce požadoval poslání milionu dolarů, pocházel podle Sternu z telefonu, jehož kredit zaplatil Krejčířův účetní. Jelikož peníze nepřišly, dostali prý únosci příkaz podnikatele zabít. Gemballa byl udušen a jeho tělo se našlo až v září 2010.

Možná šlo jen o vydírání

Za jeho vraždu byl loni v urychleném procesu na 20 let vězení odsouzen osmadvacetiletý Jihoafričan Thabiso Mpshe. Od koho dostal nařízení zadržovaného Němce zlikvidovat, soudu neprozradil, připomněl Stern. Podle časopisu není ani zřejmé, zda Gemballovo zabití bylo plánováno od počátku, nebo pachatelům původně šlo jen o vydírání.

Krejčíř už loni podezření z účasti na Gemballově smrti odmítl jako naprostou fámu. "Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě," řekl tehdy českému serveru Týdne. Jihoafrickému tisku Krejčíř sdělil, že sice zvažoval možnost spolupráce s Gemballou, německý podnikatel prý ale zmizel dřív, než se s ním mohl sejít.

Krejčíř, který je v Česku obviněn z rozsáhlé trestné činnosti, žije v JAR od roku 2007. Jihoafrický soud ho odmítl vydat zpět do Česka, odkud v červnu 2005 policii utekl při domovní prohlídce.

Tagy: vražda krejcir gemballa

Zdroje: ČTK