Vražda prominentního právníka Valka je pořád nevyřešená

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Elitní slovenský právník Ernest Valko možná zemřel kvůli některému ze svých případů. Slovenskému deníku Hospodárske noviny to řekl policejní prezident Tibor Gašpar. 

Ernest Valko

Ernest Valko,zdroj: SME

Valka zastřelil dosud neznámý pachatel v jeho domě v listopadu 2010. Slovenská média dosud spekulovala především o tom, že se stal obětí loupežného přepadení. Tuto verzi naznačoval i minulý policejní prezident Jaroslav Spišiak. Nyní však vyšlo najevo, že policisté prověřují i variantu, že advokáta někdo zabil kvůli některému z ostře sledovaných případů, v nichž šlo o velké peníze. "Jedna z verzí je, že to může souviset s výkonem jeho advokátské činnosti," řekl deníku Gašpar. 

Bývalý předseda československého ústavního soudu před svou smrtí pracoval na případu miliardových směnek státních plynáren SPP, které chtějí proplatit jejich vlastníci, podnik i vláda je však považují za neplatné. Státní zájmy hájil i ve sporu o vyplacení vysoké částky státní loterijní společností Tipos soukromé firmě. 


Policie má na seznamu podezřelých několik lidí, nikdo z nich není podle Gašpara veřejně známou osobou. Policisté dosud z vraždy nikoho neobvinili. Dva roky, které od vraždy uplynuly, nejsou podle policejního prezidenta nijak dlouhá doba na to, aby mohl být skutečný vrah usvědčen a potrestán. "Známe případy, kdy se vznášelo obvinění i po deseti letech," prohlásil Gašpar. 

Další informace nechce policie zveřejňovat, a tak do slovenských médií v poslední době pronikají pouze neoficiální informace. Televize TA3 v říjnu uvedla, že jeden z podezřelých je ve vazbě v souvislosti s jiným případem. Deník Nový čas zase s odvoláním na blízkého Valkova přítele napsal, že pachatel vyvrtal v oknech právníkova domu otvory a dovnitř vstříknul chemikálii. To prý Valka po příchodu domů přinutilo vyvětrat a umožnilo vrahovi dostat se do vily. Na zápach acetonu si advokát údajně stěžoval v posledním telefonátu. Prokuratura ani policie tyto informace nekomentovaly a vybídly média, aby nezveřejňovala "neověřené, zavádějící a senzační informace z pochybných zdrojů, kterými maří vyšetřování."

Tagy: vražda Slovensko kauza vrah

Zdroje: ČTK