Vrátí soud Chvalovskému luxusní auta a 9 milionů? Čeká se na výklad amnestie

- Aktuality autor: Jakub Konečný

VIDEO. Městský soud v Praze zatím nebude rozhodovat o případném zabrání obstaveného majetku stíhaným, kteří byli nepravomocně amnestováni. Vyčká na pravomocné verdikty v jednotlivých kauzách. Teprve poté se bude soud návrhem státních zástupců na zabrání zabaveného majetku zabývat, řekl dnes jeho mluvčí Libor Vávra. 

František Chvalovský.

František Chvalovský.,zdroj: Archiv

"Teprve kdyby se vztahovala amnestie na ty lidi, tak platí předpoklad, že je nelze soudit a stíhat, což je předpoklad pro to jednat o tom zajištěném majetku," uvedl Vávra. Pokud by se stala zatím nepravomocná rozhodnutí o amnestii pravomocnými, musel by stát vrátit zajištěný majetek, který měl sloužit k úhradě škod způsobených trestným činem. Zabrání věcí umožňuje zákon v případě, kdy pachatele z nějakého důvodu nelze obvinit nebo odsoudit. 

"Ono sice ty návrhy z opatrnosti rozesílá státní zastupitelství teď, možná proto, aby soudci rovnou nerozhodli o uvolnění majetku, ale fakticky nejdřív se musí pravomocně dokončit amnestie," podotkl mluvčí. 

Korupčních a tunelářských kauz je víc

Vrchní státní zastupitelství v Praze minulý týden uvedlo, že podalo návrhy ve čtyřech kauzách - bývalého šéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského, KTP Quantum, Trend a Bena. Podle Vávry městský soud obdržel návrhy v kauzách Chvalovského a Beny. Zbylé dva případy má na starosti Krajský soud v Hradci Králové. 

O zastavení stíhání Chvalovského, který je viněn z úvěrových podvodů se škodou v řádu stovek milionů korun, zatím městský soud nerozhodl a jednání přerušil do doby, než o něm rozhodne Ústavní soud. Soudce Kamil Kydalka v této souvislosti Ústavnímu soudu navrhl zrušení celé amnestie, nebo alespoň její části týkající se článku o zastavení stíhání v dlouho se táhnoucích kauzách. 


Pokud by byl Chvalovský nakonec pravomocně amnestován, podle Lidových novin by mu bylo vráceno kromě tří luxusních aut a několika nemovitostí také devět milionů korun, které měl na účtech v různých měnách. 

V kauze Bena je podle Vávry na seznamu zajištěného majetku dvanáct parcel a do dvaceti nemovitostí. Zajištěny byly také peníze z jedenácti účtů. V případu jde o miliardové krácení daní v souvislosti s dovozem pohonných hmot ze Slovenska. Stát údajně v letech 1997 až 2002 při obchodech slovenské Beny a Tukového průmyslu přišel o víc než 2,6 miliardy korun. U tří z celkem šesti obžalovaných soud nepravomocně stíhání zastavil, žalobci však proti verdiktu podali stížnost.

Tagy: korupce svinstvo amnestie tunelování prezidentská amnestie

Zdroje: ČTK