Vrak potopeného trajektu ukrýval další těla. Počet obětí stoupl na 58

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 4. 2014 19:02) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Oficiální počet obětí nehody trajektu, který se ve středu potopil u Jižní Koreji, stoupl na 58 poté, co potápěči pronikli do vraku lodi a vyprostili zhruba dvacet utonulých. Mrtvých bude ještě přibývat, stále se totiž pohřešuje 250 pasažérů.

Nehoda jihokorejského trajektu

Nehoda jihokorejského trajektu,zdroj: Getty Images

Rozhněvaní příbuzní nezvěstných se dnes ráno dostali do potyček s policií na ostrově Činto, kde čekají na jakékoli zprávy o svých blízkých. Policisté zastavili asi stovku lidí, kteří se násilím pokoušeli dostat na most spojující ostrov s pevninou, napsal server BBC. Příbuzní prý plánovali protestní pochod směrem k Soulu, aby upozornili na svou zoufalou situaci. 

"Přineste mi tělo, abych mohla vidět tvář a obejmout své dítě," křičela jedna z žen. Mezi pozůstalými panují také obavy z toho, že pokud bude vyprošťování obětí trvat příliš dlouho, těla se po dlouhém pobytu ve vodě rozloží. 

Policie v sobotu zatkla kapitána trajektu pro podezření z nedbalosti a opuštění lidí v nebezpečí. V policejní cele skončil i kormidelník a třetí palubní důstojnice, která lodi v době havárie velela, jakkoli byla pokládána za nováčka a loď plula v pro ni neznámých vodách, vyžadujících složitou navigaci. 

Devětašedesátiletý kapitán I Čun-sok čelí trestnímu stíhání mimo jiné kvůli údajnému zanedbání povinností ve službě a porušení zákonů o námořní plavbě. V sobotu se znovu omluvil cestujícím a rodinám obětí a popsal i to, co havárii předcházelo. 

Stovky záchranářů se od středy ve velmi nepříznivém počasí pokoušely proniknout do potopeného vraku, podařilo se jim to však až v sobotu. Od té doby vyprostili potápěči dvě desítky těl a další budou rychle přibývat. Naděje, že by mohl ve vraku či na moři někdo z pohřešovaných přežít, je mizivá. 

Trajekt Sewol ztroskotal ve středu ráno místního času nedaleko pobřeží Korejského poloostrova, a to během třináctihodinové plavby na ostrov Čedžu. Na palubě v té době bylo 476 lidí. Vyšetřování příčin katastrofy se nyní soustřeďuje na chování posádky, včetně možného pozdního povelu k evakuaci, na špatně zabezpečený nákladní prostor a taky na případnou chybnou konstrukci plavidla. 

Dosud největší neštěstí spjaté s potopením trajekt se v Jižní Koreji odehrálo v roce 1993, kdy zahynulo 292 lidí. 

Tagy: oběti trajekt Jižní Korea

Zdroje: ČTK