Vrah z Denveru uslyší obžalobu koncem měsíce

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Americká veřejnost mohla včera poprvé od krvavé střelby v denverském kině vidět Jamese Holmese, který je podezřelý že při půlnočním promítání filmu o Batmanovi postřílel 12 lidí a 58 zranil. Pozůstalí a obyvatelé denverského předměstí Aurora, kde k tragédii došlo, uctili památku obětí při pietní akci v neděli večer. Přijel je podpořit i americký prezident Barack Obama.

Obětem střelby bylo od šesti do 51 let. Ze 30 zraněných, kteří zůstali hospitalizováni, je pět nadále v kritickém stavu. Holmes bude obžalován za týden v pondělí a vlastní proces zřejmě nezačne dřív než za rok. Žalobkyně uvedla, že se během několika měsíců rozhodne, zda bude pro Holmese žádat trest smrti.

Zatím jsou zcela nejasné motivy, které čtyřiadvacetiletého Holmese ke střelbě vedly. Jejich objasnění zřejmě ještě bude trvat, protože s policií nespolupracuje. "Nemluví s námi," řekl Dan Oates, šéf policie v Auroře.

Psali jsme: Denver vyslýchá střelce. Bestie z kina může dostat trest smrti

Potvrdily se zprávy, že Holmes si nabarvil vlasy na červeno - údajně proto, že se stylizoval do postavy Jokera, který je v komiksech hlavním protivníkem Batmana. Holmes dnešní první předběžné jednání v soudní síni sledoval s nepřítomným, prázdným pohledem, občas sklopil oči. Chvílemi se zdálo, že se bránil spánku.

Nezapomeneme

V neděli po západu slunce přišly tisíce lidí v Auroře k místu tragédie uctít památku obětí. Coloradský guvernér John Hickenlooper přečetl jména 12 zemřelých a dav pokaždé sborově odpovídal: "Nezapomeneme." Během guvernérova projevu vylétlo k nebi mnoho červených balonků ve tvaru srdce. Lidé se spontánně objímali a plakali.

Prezident Obama se předtím setkal s rodinami obětí i s lidmi, kteří střelbu přežili. Rodinám obětí řekl, že na ně myslí "celá Amerika a velká část světa". Vyzdvihl odvahu a nasazení těch, kteří pomohli zraněným.

Psali jsme: Obama přijel do Colorada uctít památku obětí střelby

Podle agentury Reuters by pozůstalí s případnými žalobami o náhradu škody vůči hollywoodskému studiu Warner Brothers, které snímek o Batmanovi natočilo, zřejmě neuspěli. Podle odborníků by se totiž studio oprávněně mohlo bránit poukazem na první dodatek americké ústavy, který zaručuje svobodu projevu. Podobné žaloby navíc u amerických soudů neprošly ani v minulosti.

Bezpečnostní opatření v Česku

Warner Brotehrs kvůli masakru v Denveru zrušilo slavnostní premiéry v některých zemích. Snímek Temný rytíř povstal i přes tragédii překonával v severoamerických kinech rekordy v návštěvnosti. Během víkendu od páteční půlnoci utržil 160 milionů dolarů, což je třetí nejúspěšnější filmový start vůbec.

V ČR bude film uveden do kin 26. července. Speciální premiéru připravilo o půlnoci ze středy na čtvrtek pražské Bio Oko. Vedení kina uvedlo, že nebude divákům v batmanovských maskách a kostýmech bránit ve vstupu. Organizátoři nicméně chystají "určitá bezpečnostní opatření", jaká dělají při každé premiéře.

Tagy: žaloba kino vrah Denver

Zdroje: ČTK