Vrah dětí z židovské školy si masakr nahrával na kameru

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Útočník, který v pondělí zastřelil před židovskou školou v Toulouse tři děti a jednoho dospělého, měl na krku zavěšenou malou kameru, kterou si čin zřejmě nahrával. Policie to zjistila ze záběrů kamer umístěných před školou. Po střelci se usilovně pátrá. Vyšetřovatelé mezitím vyloučili z okruhu podezřelých trojici vojáků, které v roce 2008 armáda propustila kvůli sympatiím k neonacistům.

Francouzský ministr vnitra Claude Guéant v rozhlasové stanici Europe 1 uvedl, že útočníka se zatím nepodařilo identifikovat. "Zatím nevíme, kdo to byl. Pracujeme na tom," uvedl. 
Nové zjištění, že si pachatel svůj čin zřejmě nahrával, podle Guéanta může pomoci při vytváření profilu střelce. "Ukazuje to vraha jako někoho velmi chladnokrevného, velmi odhodlaného, precizně konajícího a velmi krutého," řekl ministr.

Guéant podotkl, že útočník si mohl záběry ze střelby pořídit pro sebe, ale možná se je chystá zveřejnit na internetu. Zatím však podle ministra policie video z útoku neobjevila. 
Do Toulouse dorazilo 25 příslušníků elitní policejní jednotky RAID, kteří mají pomoci s pátráním. Guéant už v pondělí oznámil, že v oblasti byly zmobilizovány všechny bezpečnostní složky a že se zvýšil počet policistů rozmístěných na nádražích, letištích a dalších veřejných prostranstvích.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí vyhlásil kvůli střelbě šarlatový, tedy nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti. Je to vůbec poprvé, co byl ve Francie takový poplach vyhlášen. Opatření mimo jiné znamená, že se v ulicích mohou pohybovat smíšené hlídky vojáků a policistů a úřady mohou pozastavit provoz škol či hromadné dopravy.

Střelec zabil před školou v Toulouse 30letého učitele náboženství, jeho dva syny ve věku čtyř a pěti let a sedmiletou dceru ředitele školy. Pachatel přitom použil stejnou zbraň a stejný skútr jako při útocích v posledních osmi dnech na francouzské výsadkáře v nedalekém Montaubanu a rovněž v Toulouse, při nichž byli zabiti tři vojáci.

Podezřelými jsou tři vojáci

List Le Point dnes označil za možné podezřelé tři vojáky propuštěné z armády kvůli sympatiím k neonacismu. Trojice sloužila ve stejné jednotce jako vojáci zabití v Toulouse a v Montaubanu. Le Figaro ale s odvoláním na policejní zdroje tvrdí, že propuštění vojáci jsou mimo podezření.

"Dva z nich byli vyslechnuti tuto noc a vyšetřovatelé je vyřadili z okruhu podezřelých," řekl listu pod podmínkou anonymity policejní zdroj. Třetího vojáka prý vyšetřovatelé kvůli vraždám v Toulouse a v Montaubanu vyslýchali už minulý týden a ani jeho už nepodezírají.

Za oběti pondělního útoku před židovskou školou dnes francouzské školy držely minutu ticha. K pietnímu aktu se připojili i Sarkozy a jeho hlavní protikandidát pro nadcházející volby François Hollande. Oba pro dnešek oficiálně přerušili kampaň před prezidentskými volbami. Sarkozy ovšem za mediální účasti navštívil školu a hovořil s příbuznými obětí.

Těla všech čtyř mrtvých byla dnes odvezena ze školního komplexu, kde byla podle židovských rituálů od atentátu přechovávána, aby mohla být naložena do speciálního letadla a přepravena do Izraele, kde budou ve středu pohřbena. Oběti měly francouzské i izraelské občanství. S těly do Izraele cestuje i francouzský ministr zahraničí Alain Juppé, který se zúčastní i pohřbu.

Představitelé židovské a muslimské komunity ve Francii dnes vyzvali ke společnému pochodu v neděli v metropoli Paříži. Účastníci akce mají věnovat tichou vzpomínku obětem masakru.

Tagy: děti škola policie židé zabiti útočník

Zdroje: ČTK