Vozovka spojující Česko a Slovensko patří mezi evropské priority

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Česko v Evropské komisi prosadilo karlovarskou rychlostní silnici R6 a zlínskou R49 mezi prioritní stavby v evropské dopravní síti TEN-T. Obě silnice navazují na D1; R6 v Praze směrem do Německa a R46 v Hulíně směrem na Slovensko.

V rámci evropské dopravní sítě bude nově i devátý nákladní železniční koridor z Prahy na Slovensko. Po dnešním rozšířeném setkání ministrů dopravy visegrádské čtyřky a komisaře pro dopravu EK to uvedl český ministr dopravy Pavel Dobeš. Revizi TEN-T mají ve čtvrtek schvalovat evropští ministři dopravy.

Česko chce mezi prioritní evropské stavby prosadit i železniční a silniční spojení mezi Prahou a Lincem, přeshraniční úsek Ústí nad Labem - Drážďany, modernizaci železničního spojení Břeclav - Vídeň na vyšší rychlost a prosazuje i zařazení tzv. severní trasy propojující Prahu, Brno a Ostravu přes R35 a R43 místo současné jižní varianty D1.

Možná přibyde nový finanční nástroj CEF

Podle komisaře pro dopravu Siima Kallase ministři probírali i možnost vzniku nového finančního nástroje pro propojení Evropy pod označením CEF. Ten by měl sloužit k financování přeshraničních projektů v oblasti dopravy, energetiky a informačních technologií. Evropská komise navrhuje přesunout do CEF na dopravní projekty deset miliard eur z kohezních fondů.

Česko se zatím k projektu CEF staví opatrně, protože počítá s jinými pravidly, než platí pro čerpání z kohezních fondů, a také není jasné, že se dostane i na stavby v tuzemsku. Jednotlivé země by mohly čerpat dotace až do 2,5 procenta HDP, což by znamenalo pokles rámce pro evropské peníze ze současných 145 na zhruba 100 miliard Kč.

ČR se v posledních letech potýká s nedostatkem peněz na dopravní stavby, zároveň se mu nedaří zajistit dostatek vhodných projektů pro čerpání evropských peněz. Náhradními projekty za zastavené nebo zpožděné stavby mají být například modernizace dálnice D1 nebo výstavba dálnice D3 na České Budějovice.

Tagy: Slovensko silnice stavba

Zdroje: ČTK