Vondra: Vyloupený generální štáb policie nehlídala

- Aktuality autor: red

Pražské sídlo armádního generálního štábu, kam se minulý týden vloupali zloději, nehlídala vojenská policie, ale štáb vlastními silami. V pořadu Interview ČT24 to ve středu řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Vondra přiznal, že ho tato věc překvapila. O způsobu střežení štábu podle něj rozhodlo minulé vedení ministerstva obrany. Uvedl, že tomuto rozhodnutí nerozumí a že již vydal pokyn, aby vojenská policie v budoucnu znovu generální štáb střežila. 

Podle serveru iHned.cz již vedení armády ohlásilo, že ostrahu zpřísní. "Jedním z nových opatření by mělo být, že budovu už nebudou hlídat vojáci z pražské posádky, ale přímo vojenská policie," řekla podle iHned.cz mluvčí generálního štábu Mira Třebická. Premiér Petr Nečas sdělil, že účinnost zabezpečení štábu musí vyhodnotit vojenská policie, případně vojenští zpravodajci. 

Informace o vloupání do generálního štábu armády, který má patřit k nejstřeženějším budovám v zemi, potvrdila Třebická středeční Mladé frontě Dnes. "Minulý týden, ze čtvrtka na pátek, vnikl dosud neznámý pachatel do prvního patra generálního štábu, ve kterém se nachází i kancelář Vlastimila Picka (náčelníka generálního štábu)," řekla. Další informace odmítla po dohodě s policí sdělit, aby nemařila vyšetřování. 

"Je to samozřejmě ostuda, kterou si nesmí armáda do budoucnosti dovolit," řekl v ČT Vondra o vloupání, při němž podle něj nebyly odcizeny žádné důležité věci. Přímo do kanceláře náčelníka štábu Vlastimila Picka se zloději nedostali, uvedl Vondra. Z případu vyvodí důsledky, ale nic konkrétního nesdělil. Nejprve potřebuje získat dostatek informací. 

Server iHned.cz napsal, že podle vedení armády zloději nic cenného neukradli, náčelník štábu prý postrádá pouze čtyři pamětní mince. "Zloději se dostali pouze do zasedací místnosti, kde má náčelník generálního štábu upomínkové předměty, které dostal při různých zahraničních cestách," cituje iHned.cz mluvčí Třebickou.

Zdroje: ČTK