Vondra: Vláda plánuje redukci vojenských újezdů, zřejmě zruší Brdy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministerstvo obrany plánuje redukci vojenských újezdů, kterých je podle vedení úřadu mnoho. Připravovaná bílá kniha obrany počítá s možností zrušit újezd v Brdech a posunout hranice ostatních výcvikových prostorů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to ministr obrany Alexandr Vondra, který tak reagoval n informace v médiích. 

Informaci, že chce MO zrušit třetí největší vojenský újezd Jince neboli Brdy, rozkládající se mezi Středočeským a Plzeňským krajem, přineslo středeční vydání deníku E15. Vondra tuto zprávu upřesnil. 

"Já nenavrhuji v bílé knize zrušit přímo újezd Brdy. Ale vojenských újezdů je příliš mnoho. Máme největší plochu újezdů na jednoho vojáka v Evropě a určitě chceme provést redukci," řekl Vondra. 

Brdy kompletně přístupné veřejnosti

Podle ministra je nicméně zrušení brdského výcvikového prostoru, kde měl podle původních plánů USA stát americký radar protiraketové obrany, jednou z nejzajímavějších možností. "Prostě radar nebude, tak můžeme uvažovat, že bychom Brdy kompletně zpřístupnili veřejnosti," vysvětlil Vondra. 

Kolik bude případně zrušení újezdu Jince a zmenšení těch ostatních stát, nebo kolik naopak státnímu rozpočtu ušetří údajně ministerstvo obrany vyčísleno nemá. "Finální analýzy ještě dokončujeme. Každopádně tu redukci chceme provést," dodal Vondra. 

Konečně rozhodnutí hodlá úřad učinit ještě letos. Realizace plánů stanovených v bílé knize podle Vondry zabere dva až tři roky. 

Souhlasit musí vláda, parlament, kraj i místní samosprávy

Deník E15 uvedl, že zrušení cvičiště u jinecké dělostřelecké posádky navrhl generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. Kvůli novelizaci příslušného zákona bude nutný souhlas vlády a parlamentu, s převodem území budou muset rovněž souhlasit krajské a místní samosprávy, poznamenal list. 

Zdroje blízké ministerstvu se shodují, že rozhodování bylo obtížné, protože generální štáb dlouhá léta úporně trval na zachování všech pěti vojenských výcvikových prostorů - Boletic, Brd, Březiny, Hradiště a Libavé. Vylita nakonec upřednostnil Jince, neboť jejich roční provoz vyjde zhruba na 100 až 150 milionů korun, napsal deník E15.

Rozloha prostoru Brdy je 260 kilometrů čtverečních. Z toho 90 procent tvoří lesní porosty, zbytek využívá armáda. Na území se nachází specializovaná dělostřelecká, tanková, protitanková a letecká střelnice. Už několik let ji využívají rovněž vojáci členských zemí NATO v rámci cvičení Létající nosorožec. Prostor využívá částečně i veřejnost, v některých dnech je újezd přístupný pro cyklisty, kteří mohou jezdit po vyznačených stezkách.

Zdroje: ČTK