Vondra ´uklízí´ na ministerstvu. Nařídil prověrky kontraktů

- Aktuality autor: red

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odvolal ředitele sekce správy majetku Jiřího Krále. Vytvořil novou funkci generálního sekretáře, stal se jím Jan Vylita. Jde o první systémové změny na ministerstvu.

Vondra také nařídil úřadu pro dohled nad akvizicemi, aby prověřil uzavřené, dojednávané i chystané kontrakty. První na řadu přijdou nákupy přes prostředníky. 

Nestraník Vylita je podle Vondry krizový manažer, pracoval ve firmě PricewaterhouseCoopers (PwC). Vyšetřoval podvody, manipulace a konflikty zájmů. Ministerstvo provede hloubkový audit v organizačních útvarech ministerstva obrany, podotkl ministr. 

Za důsledek vztahů budovaných od 90. let označil Vondra události kolem již odvolaného náměstka Jaroslava Kopřivy. Kopřiva podle informací Mladé fronty Dnes domlouval spolu s lobbistou Josefem Jindrou provizi za stamilionovou zakázku - nákup minometů. Podobný názor jako Vondra zastává i premiér Petr Nečas (ODS). 

"Jedná se o další projev neuspokojivého vztahu v oblasti ekonomiky a veřejných zakázek na ministerstvu obrany, který má své kořeny v devadesátých letech," řekl premiér.

Na dotaz po zasedání vlády uvedl, že tyto praktiky na ministerstvu jsou pořád stejné. Právě to ho prý vedlo k nominaci Vondry do čela obrany. Je to podle něj "charakterní, slušný a nezkorumpovatelný člověk". Vondra má prý jeho stoprocentní podporu v protikorupčních opatřeních, která "budou zřejmě i personální".

Zdroje: ČTK