Vondra se léčí se zády, poslanci odložili schůzi k Promopru na červen

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) ve čtvrtek odročila mimořádnou schůzi k údajně předražené zakázce pro firmu Promopro za českého předsednictví Evropské unii na červen. Konkrétní termín zatím není znám.

Poslanci nehlasovali ani o schválení programu zasedání. Posunutí schůze chtěla kvůli absenci ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) i opoziční ČSSD, která ji iniciovala. Někdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Vondra se léčí s nemocnými zády. 

Němcová posléze potvrdila, že ji o přerušení schůze požádali sami sociální demokraté, i když předtím požádali o její svolání. "Poté vyhověli tomu, že pan ministr Vondra je nemocný, a přišli a požádali mě, ať najdu řešení, jak tu schůzi přerušit, nebo dokonce zrušit."

Schůze by podle ní měla pokračovat v rámci řádné červnové schůze, která začne v úterý 7. června. Během této schůze se vedení sněmovny s předsedy poslaneckých klubu dohodne, kdy bude tato přerušená mimořádná schůze pokračovat, uvedla. 

TOP 09 a VV schůzi umožní

ČSSD chce od Vondry vysvětlení. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měl zase hovořit o zjištěních ministerstva financí. Podle Kalouskova úřadu není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb společnosti PROMOPRO spol. s.r.o. z celkových zhruba 550 milionů korun. Případ vyšetřuje policie. Část peněz je zablokována na údajně podezřelých účtech v Rakousku. Ministerstvo podalo trestní oznámení, případ vyšetřuje policie. 

Koaliční TOP 09 a Věci veřejné by měly na rozdíl od minulosti konání schůze umožnit. ČSSD avizovala, že bude prosazovat usnesení, kterým by sněmovna žádala Vondrův odchod z vlády. Vondra nabídl premiéru Petru Nečasovi (ODS) rezignaci už při vládní krizi, kdy jeho odchod z kabinetu žádaly Věci veřejné. Nečas zatím neoznámil, jak s nabídkou naloží.

Tagy: leceni vondra kauza Promopro

Zdroje: ČTK