Vondra: Pochybení v kauze Promopro může určit až soud

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Až soud může podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) s definitivní platností určit, zda v kauze předražených zakázek z doby českého předsednictví pro EU byla nějaká pochybení. Vondra to uvedl v prohlášení, které poskytl v reakci na informace médií, že policie v kauze obvinila celkem 12 lidí.

Ministr, který jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, také uvedl, že je přesvědčen, že jeho tehdejší náměstkyně Jana Hendrichová jako "slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice" státu vědomě či záměrně žádnou škodu nezpůsobila.

Premiér Petr Nečas (ODS) zdůraznil, že Vondra by "jistě" převzal politickou odpovědnost, pokud by byli jeho podřízení uznáni v kauze vinnými z porušení zákona. Předseda vlády to sdělil s tím, že vzal na vědomí, že Vondra sám mezi obviněnými není. "Pokud by byl přímo obviněn, znamenalo by to jeho okamžitý odchod z vlády," zdůraznil Nečas. Vondra nyní být obviněn nemůže, jako senátor má imunitu.

Psali jsme: "Vondrova zakázka" pro firmu Promopro měla hodnotu 551 milionů

"Jsem rád, a byl by, myslím, každý v mé situaci, že se ty věci konečně posouvají kupředu, nic se nezametá pod koberec," řekl dnes Vondra novinářům ve sněmovně, kde se účastnil jednání jejího branného výboru. Jeho úřad zároveň poslal ministrovo stručné prohlášení, kde zdůraznil, že k dispozici zatím nemá téměř žádné oficiální informace, ale také, že své případné odpovědnosti se nikdy nezříkal.

Nečas dnes uvedl, že k případu nemá podrobné informace a nemůže tak vyslovit jednoznačné závěry. "Pokud se někdo v této souvislosti dopustil nelegálního chování, nechť to standardně prošetří orgány činné v trestním řízení," dodal. Vondra už loni nabídl premiérovi v souvislosti s vyšetřováním kauzy Promopro k dispozici svou funkci.

Policie zatím nechce poskytovat informace

Podle středečních informací serveru E15.cz a dnešních údajů Aktuálně.cz obvinila policie celkem tři bývalé Vondrovy podřízené, kromě Hendrichové ještě tehdejší ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka.

Zbývajících devět stíhaných jsou podnikatelé z firem, které se podle policie zapojily do spletitého řetězce fiktivních služeb, na jejichž konci byla stamilionová škoda pro český stát. Tu znalci v posudku vyčíslili na více než 388 milionů korun, uvedlo dnes Aktuálně.cz. Celkem přitom stát zaplatil firmě Promopro, kterou v roce 2008 vybral bez výběrového řízení, 525 milionů korun. Text obvinění má podle serveru 75 stránek.

Mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová řekla, že státní zastupitelství ani policie dnes nebudou poskytovat žádné informace.

Vondra se zastává Hendrichové

"Jsem osobně přesvědčený, že tak slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice, jako je paní Hendrichová, nezpůsobila státu vědomě a záměrně žádnou škodu," uvedl v prohlášení Vondra. Hendrichová sama médiím řekla, že s obviněním nesouhlasí. Vondra dnes upozornil, že příprava předsednictví i jeho průběh byly svým rozsahem zcela mimořádné a znovu poděkoval svým tehdejším spolupracovníkům.

Společnost PROMOPRO, spol. s r.o. zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Zakázku získala firma bez výběrového řízení. Podle dřívějších vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem využití jednacího řízení bez uveřejnění to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě tato společnost.

Tagy: obvinění soud vondra prohlášení kauza Promopro

Zdroje: ČTK