Volte proti Štětinovi, doporučují komunisté

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pražští komunisté nepřímo doporučili ve druhém kole senátních voleb v Praze 10 volit tamního starostu Vladimíra Lipovského z ODS. Důvodem je snaha zabránit znovuzvolení známého antikomunisty Jaromíra Štětiny.

Štětina (TOP 09) je předsedou senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM.

"Není třeba zvlášť zdůrazňovat, že naším prvořadým zájmem je, aby senátor Štětina opustil Senát a přešel někam, kde bude škodit slušným lidem co nejméně," uvedla předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová. Podle ní si novinář a odpůrce bolševismu Štětina "svou kariéru vybudoval výhradně na fanatickém antikomunismu a úsilí o zákaz KSČM". 

Štětina: Komunistům děkuji, tím mi pomáhají

"Děkuji desítkovým komunistům za jejich prohlášení. Nemohli mi u slušných voličů pomoci lépe," reagoval na doporučení Štětina. 

V Praze 11 pražští komunisté doporučili volit sociálního demokrata Ladislava Kárského proti radnímu Milanu Pešákovi (ODS), "aby v Senátu co nejvíce oslabila pravice". V Praze 6, kde se utkají bývalý poslanec ODS Petr Bratský a senátor, někdejší ministr životního prostředí a bývalý člen ODS Bedřich Moldan (za TOP 09), voliči KSČM podle její pražské rady "nemají koho volit". 

Bratského podpořily šéfka lidovů i PIS

Bratského naopak podpořili úřadující šéfka KDU-ČSL Michaela Šojdrová, předseda pražských lidovců Marián Hošek nebo nezávislá kandidátka z prvního volebního kola ředitelka Pražské informační služby Lucie Ramnebornová. 

Neparlamentní Strana svobodných občanů, jejíž tři kandidáti se do finále neprobili, doporučila volit kutnohorského zástupce TOP 09 Zdeňka Nováčka a pět kandidátů ODS - jihlavského Miloše Vystrčila, berounského Jiřího Oberfalzera, českokrumlovského Tomáše Jirsu, jičínského Jiřího Lišku a mělnickou Veroniku Vrecionovou. 

Sdružení nájemníků ČR naopak doporučilo nevolit kandidáty ODS. Důvodem je podle něj snaha o "ovládnut všech ústavních funkcí jednou stranou a dosažení ústavní většiny bez jednání s opozicí", přestože vládní koalice v čele s ODS nemá ústavní většinu ve sněmovně a ani v Senátu ji v nynějších volbách dosáhnout nemůže.

Tagy: Senát ČR doporučení KSČM

Zdroje: ČTK