Volí také Uruguay. Zakáže znovu potraty a marihuanu?

- Aktuality autor: var

Kromě Brazílie v neděli probíhají volby také v sousední Uruguayi. Třímilionová země volí nového prezidenta i parlament. Dosavadní prezident José Mujica, který v zemi zavedl řadu reforem a mimo jiné legalizoval potraty a marihuanu, už kandidovat nemohl.

Dosavadní prezident José Mujica zavedl v Uruguayi řadu liberálních reforem

Dosavadní prezident José Mujica zavedl v Uruguayi řadu liberálních reforem,zdroj: Isifa.com

Favoritem je kandidát vládní levicové Široké fronty (Frente Amplio) a bývalý prezident Tabaré Vázquez, který však podle průzkumů veřejného mínění v prvním kole požadovaných nejméně 50 procent hlasů asi nezíská. Případné druhé kolo prezidentské volby se bude konat 30. listopadu.

Hlavním Vázquezovým rivalem je Luis Lacalle Pou z Národní strany, který by se v případném druhém kole zřejmě mohl opřít o hlasy prezidentského kandidáta Pedra Bordaberryho z pravicové Strany Colorado. 

Dosluhující prezident José Mujica, který během svého pětiletého mandátu legalizoval potraty a marihuanu, se o druhé funkční období v řadě nemůže podle ústavy ucházet. 

Existují obavy, že pokud by zvítězil Lacalle Pou, některé Mujicovy reformy včetně legalizace marihuany bu zrušil.

Favorizovaný Tabaré Vázquez byl starostou Montevidea  a poprvé na prezidenta kandidoval v roce 1994, uspěl o deset let později. V roce 2010 předal úřad Mujicovi, který byl v jeho vládě ministrem zemědělství. Uruguay je prezidentskou republikou, podobně jako Brazílie.

Tagy: Brazílie Uruguay Jižní Amerika volby

Zdroje: ČTK