Volební úspěch extremisty Kotleby je šok, píše slovenský tisk

- Aktuality autor: Michal Polák

Úspěch vůdce slovenských extremistů Mariana Kotleby v přímé volbě předsedy Banskobystrického kraje je šokem a prohrou pro celou zemi, komentoval dnes slovenský tisk zvolení Kotleby šéfem jednoho z osmi krajů v sobotním rozhodujícím kole hlasování. 

Marián Kotleba

Marián Kotleba,zdroj: Isifa.com

"Slovensko bude mít prvního extremistu ve vysoké funkci. Nezbývá než doufat, že maximálně na čtyři roky," napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že zvolení Kotleby by mělo být pro standardní politické strany impulsem, aby v každých volbách pečlivě zvažovaly, koho do voleb postaví. "V neposlední řadě si snad uvědomí, že problém nepřizpůsobivých (lidí) už konečně musejí řešit zodpovědní politici," poznamenal deník. Kotleba se stal v minulosti známý kromě jiného organizováním protiromských protestů a poukazováním na "cikánskou kriminalitu". 

List Sme soudí, že úspěch Kotleby je výsledkem nenávisti, bezmoci a hněvu lidí na politiky. Odpovědnost prý nese hlavně premiér a předseda sociálních demokratů Robert Fico, jenž po přesvědčivém vítězství své strany v loňských parlamentních volbách stanul v čele jednobarevné vlády. "Největší vinu nese proto, že jeho způsob politiky je ze stejného těsta jako ten Kotlebův - slibuje jistoty a rychlé řešení, ale reálně neumí udělat nic," poznamenal deník. 

Frustrace, skepse a rozčarování

"Žádný z politiků si nedokáže přiznat vlastní selhání a málo aktivní přístup, ačkoliv hrozba zvolení extremisty nad Slovenskem visela přinejmenším před druhým kolem voleb," uvedl list Pravda. Za jediný způsob, jak zavřít tuto Pandořinu skřínku, pokládá deník boj proti strachu lidí o svou existenci, který prý ovládá nezanedbatelnou část obyvatel země. 

"Frustrace, skepse a všeobecné rozčarování lidí je značné," poznamenal list Plus jeden deň, podle kterého se standardní politické strany v zemi až příliš vzdálily od obyčejných lidí a neřeší jejich problémy. 

Podle listu Hospodárske noviny Kotleba uspěl v krajských volbách kvůli tomu, že byl zcela jiný než všichni ostatní a že pro frustrované obyvatele se stal hlasem periferie. "Pro některé je zárukou, že udělá pořádek a poradí si s romy, pro druhé exotem, který udělá vítr v regionální politice kšeftů, a pro třetí symbolem změny, kterou nikdo sice nedokáže pojmenovat, ale vždy se najde někdo, kdo ji ztělesňuje," napsal deník.

Tagy: extremismus Československo

Zdroje: ČTK