Volby v Bulharsku vyhrála konzervativní opozice. Zvládne sestavit vládu?

- Zprávy autor: Lukáš Vincourek

Předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) někdejšího premiéra Bojka Borisova, když získala 32,6 procent hlasů. Strana však nebude mít v novém parlamentu absolutní většinu a bude muset vyvolat koaliční jednání. Loni ale obdobná diskuse s politickými protějšky GERBu ztroskotala.

Předčasné volby v Bulharsku vyhrála strana GERB někdejšího premiéra Bojko Borisova.

Předčasné volby v Bulharsku vyhrála strana GERB někdejšího premiéra Bojko Borisova.,zdroj: Profimedia.cz

Je otázkou, s kým by případnou koalici strana GERB uzavřela. Podle politologů je spíše pravděpodobnější scénář, že dohodu uzavřou ve volbách druzí socialisté a menší politická uskupení. Socialisty přitom volilo jen 15,3 procenta voličů.

V neděli konané předčasné volby měly v Bulharsku ukončit už dva roky trvající politickou krizi. Za poslední dva roky se v této zemi zmítané hospodářskými problémy vystřídaly už čtyři vlády. To se odrazilo i na volební účasti, když k urnám nepřišla ani polovička voličů.

Podle analytiků by další období politické nejistoty mohlo vést jen k dalšímu prohloubení nynějších hospodářských potíží, se kterými se nejchudší člen Evropské unie potýká už prakticky od vstupu do společenství.

Tagy: EU Bulharsko předčasné volby Parlamentní volby

Zdroje: ČTK,Reuters.com