Volby v Austrálii těsné, nikdo nezíská parlamentní většinu

- Aktuality autor: red

Předběžné výsledky sobotních parlamentních voleb v Austrálii naznačují, že žádná strana nezíská v parlamentu většinu 76 křesel. Podle australské televizní stanice ABC po sečtení 78 procent hlasů mají vládní labouristé premiérky Julie Gillardové 70 poslanců.

Konzervativci jejího vyzývatele Tonyho Abbotta získají 72 poslanců ve 150členném zákonodárném sboru. O tom, kdo se ujme moci, tak rozhodnou nezávislí kandidáti, uvedl v neděli zpravodajský server BBC.

Televize ABC předpokládá konečný zisk 73 mandátů pro opoziční koalici, 72 mandátů pro labouristy, jedno parlamentní místo pro Zelené a čtyři pro nezávislé kandidáty. Jde o nejtěsnější výsledek za posledních téměř 50 let. Agentura AP konstatovala, že by mohlo trvat i více než týden, než se australští voliči dozví, kdo jim bude v příštích letech vládnout.

Opoziční vůdce Abbott prohlásil, že je jasné, že labouristé ztratili většinu a tím pádem i legitimitu. Gillardová řekla, že zůstane prozatímní vůdkyní Austrálie během oněch "nadcházejících znepokojujících dnů", kdy bude sčítání hlasů pokračovat.

Dva nezávislí uchazeči, Rob Oakeshott a Tony Windsor, podle agentury AP oznámili, že se postaví na tu stranu, která bude nejschopnější vytvořit stabilní vládu. Třetí nezávislý, Bob Katter, řekl, že podpoří tu stranu, která nabídne nejlepší podmínky pro jeho voliče. Nutno ovšem připomenout, že všichni tři zmínění politici jsou bývalými členy konzervativních stran.

Osmačtyřicetiletá Gillardová stanula v čele australské vlády před dvěma měsíci, když ve vnitrostranickém převratu nahradila kdysi populárního premiéra Kevina Rudda. Australská labouristická strana (ALP) si od výměny slibovala zastavení propadu preferencí, ale podle všeho si ještě více uškodila.

Abbott naopak před osmi měsíci jen stěží získal potvrzení ve své Liberální straně Austrálie (LPA).

Gillardová v projevu před svými stoupenci ve svém domovském městě Melbourne po volbách citovala slova někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona: "Lid promluvil, ale nějakou dobu potrvá, než přesně zjistíme, co řekl."

"Očividně jsou (výsledky) příliš těsné, než aby se mohl vyhlásit (vítěz). Již teď ale víme, že v Poslanecké sněmovně bude řada nezávislých, kteří budou hrát roli při formování budoucí australské vlády. Před námi jsou nyní znepokojující dny, my však budeme pokračovat v boji," dodala.

Abbott ve své řeči v Sydney konstatoval, že opozice je zpátky ve hře a že se pokusí sestavit vládu. "Tuto noc můžeme být pyšní na to, čeho jsme dosáhli, spokojení z dobrých výsledků, ale také musíme přemýšlet o obrovském úkolu, jenž stojí před námi," podotkl vůdce opozice, který zároveň varoval před "předčasným vítězoslavným chováním".

V sobotních volbách rozhodovalo 14 milionů oprávněných voličů o složení Poslanecké sněmovny a poloviny Senátu na další tři roky. V 150členné Poslanecké sněmovně měli labouristé doposud 88 poslanců a konzervativci 59 poslanců, tři zákonodárci jsou nezávislí.

Tagy: hlasování Austrálie parlament

Zdroje: ČTK