Volby přinesly vězňům z Mírova rozptýlení, odvolila jich čtvrtina

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Příjemné rozptýlení přinesly dnes předčasné sněmovní volby řadě vězňů z jedné z nejtěžších káznic v zemi v Mírově na Šumpersku. K volebním urnám se jich dnes ve vězeňském oblečení vydala zhruba čtvrtina.

Někteří z nich využili svého práva po delší době; politickou situaci začali sledovat, jak uvedli, až za mřížemi káznice. Rozhodovali se prý většinou na základě televizních volebních debat i debat v rádiích. Ve věznici v Kuřimi na Brněnsku se dnes voleb zúčastnila skoro polovina odsouzených.

Mezi prvními přišli v Mírově odvolit dva doživotní vězni, následovali je pak ostatní odsouzení za méně závažné trestné činy. "Jsou to moje první volby ve věznici, chtěl jsem, aby se to venku zlepšilo pro mou rodinu. Pro některé je to zpestření, líp ten den uteče," řekl Martin Č., který má ve vězení za sebou již šest odpykaných let. Podotkl, že volební atmosféru sledoval prostřednictvím televizní obrazovky. "Jsem na cele sám, tak jsem přepínal podle sebe. Určitě budu sledovat i výsledky voleb," dodal.

Třetí volby v pořadí na mírovské věznici má za sebou i Robert B., tvrdí, že dnešní volby byly pro něj v Česku poslední. "Budoucnost už bude pro jiné lidi, já jedu pryč, mám v Anglii bráchu, půjdu po propuštění za ním," uvedl vězeň. Doplnil, že na svobodě naopak k volbám nikdy nechodil. "Venku jsem nevolil, tady je času víc, člověk tady přemýšlí jinak," dodal.

K volební urně došel další z vězňů prý po více než dvaceti letech. "Volil jsem do sněmovny naposledy v 90. letech, po převratu, to jsem si myslel, že to má smysl. Teď jsem se rozhodl volit znovu, abych mohl kritizovat. Ten, kdo nevolí, nemůže kritizovat," uvedl vězeň. Do urny vhodil prý lístek straně, která stejně nemá šanci uspět.

Ve věznici v Kuřimi, která patří k největším na jižní Moravě, se voleb zúčastnilo 210 ze 450 odsouzených. K volbám se museli nechat předem zaregistrovat, řekl mluvčí věznice Milan Novotný. Hlasovat mohli dnes odpoledne, kdy z kuřimské radnice dorazila do nápravného zařízení okrsková komise. O nynější volby byl menší zájem než o lednové, v nichž občané vybírali novou hlavu státu. Tehdy hlasovalo 360 odsouzených.

Volební komise do mírovské věznice vyrazila chvíli po dnešním otevření volebních místností. Vzali si přenosnou volební urnu, která musela projet rentgenem. "Hlavní urnu jsme nechali ve volební místnosti. Před příchodem do věznice jsme v urně měli jen jeden hlas, od paní, kterou přivezli z nemocnice," řekl Josef Nešpor z volební komise. Podle něj se volba za mřížemi od té civilní nijak neliší.

Hlasy mírovských vězňů tvoří podle odhadů zhruba polovinu všech voličských hlasů z Mírova. Vliv tak většinou vězni mají i na celkový výsledek za obec. Projevilo se to například letos na jaře při prvním kole prezidentských voleb, kde po Zemanovi a Schwarzenbergovi obsadil třetí místo výtvarník Vladimír Franz, který budil pozornost také svým tetováním.

Na Mírově si dnes trest odpykává 359 vězňů. Do zvláštního seznamu voličů se přihlásilo 232 z nich. Podle mluvčí věznice Kamily Válkové však k volbám nakonec přijde mnohem méně než k volbám prezidentským. Mnozí z nich se na poslední chvíli rozmyslí nebo se jim k volbám jít nechce. Pokud názor změní, odvolit budou moci ještě i v sobotu.

Tagy: věznice Mírov Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK