Volby do Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Volby do Poslanecké sněmovny by v polovině ledna podle modelu agentury STEM vyhrálo hnutí ANO s 24,3 procenta hlasů. Sociální demokraty by tak porazilo o 3,7 procentního bodu. Obě strany si oproti prosinci polepšily. Třetí by byli komunisté následovaní TOP 09, KDU-ČSL, ODS a Úsvitem přímé demokracie. Jiná strana by už nutnou pětiprocentní hranici pro vstup do Parlamentu nepřekročila. Vyplývá to z průzkumu STEM.

Hnutí Ano 2011, Andrej Babiš

Hnutí Ano 2011, Andrej Babiš,zdroj: Isifa.com

Hnutí ANO si proti prosincovému průzkumu polepšilo o 1,9 procentního bodu a ČSSD o 0,7 bodu na 20,6 procenta.

KSČM volební model STEM nyní přisuzuje 16,3 procenta hlasů, TOP 09 pak 11 procent. Úsvit si od prosince pohoršil o 1,9 bodu na 5,7 procenta. KDU-ČSL by dostala 6,6 procenta a ODS 6,2 procenta.

Stranu zelených, která by se nadále do Sněmovny nedostala, by nyní volilo 3,3 procenta lidí.

Hnutí ANO vítězí i ve stranických preferencích, které ovšem zahrnují také vyjádření nerozhodnutých voličů a lidí, kteří neuvedli žádnou stranu nebo nechtějí volit. ANO podle zjištění STEM získalo 19,9 procenta preferencí a ČSSD 18,6 procenta. V pořadí dalších stran se Úsvit přímé demokracie oproti volebnímu modelu zařadil na páté místo za KSČM a TOP 09.

Podle autorů průzkumu obraz lednových preferencí ukazuje, že se stabilizuje situace v souvislosti s utvářením nové vlády a neodehrávají se žádné překvapivé zvraty.

"Celkově se dá říci, že obraz preferencí ukazuje na celkem poklidnou situaci na naší politické scéně. Veřejnost dává rodící se vládě podmínečnou důvěru a očekává, jak se vláda osvědčí při svých praktických krocích. Hnutí ANO si upevňuje své postavení na čele žebříčku preferencí," uvedli.

Parlamentních voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 60 procent Čechů.

Tagy: průzkum volebních preferencí hnutí Ano

Zdroje: ČTK