Vojákům stoupnou platy: Svobodník 26 tisíc, plukovník 65 tisíc

- Aktuality autor: Danica Klein

Ministerstvo obrany připravuje nový zákon o služebním platu, který by vojákům zajistil zvýšení jejich základního platu. Armáda by už naopak neměla vyplácet například desetitisícové příplatky na bydlení.

O záměru, který by měl vejít v praxi v lednu 2014 a který má vláda projednat během léta, dnes informovala Česká televize. Svobodníci by podle ČT měli mít jistých 26.000 korun, kapitáni 45.000 a plukovníci 65.000 korun měsíčně.

"Jestli na to budou peníze, to nikdo neví, ale v tuto chvíli chceme legislativně upravit platy vojáků. Hlavně nechceme, aby jejich platy klesaly," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Kromě služebního platu by vojáci v případě přijetí nových pravidel měli dostávat také další odměny, mezi nimi například kvalifikační příplatek: za dokončení střední školy s maturitou jednorázovou odměnu 75.000 korun, za bakalářský titul 150.000 korun, za magisterský dalších 100.000 korun. Odměny by podle Pejška měly motivovat specialisty v oborech žádaných v armádě, třeba informační technology a právníky.

Tagy: armáda vojáci platy

Zdroje: ČTK