Voják, který přežil sebevražedný útok, je stále ve vážném stavu. Do Čech přiletí nejdřív za 10 dnů

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Dvě náročné operace má za sebou český voják, který v úterý přežil útok sebevražedného atentátníka u základny Bagrám v Afghánistánu. Stav vojáka je pořád vážný, ale stabilizovaný. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Podle odhadu českého zdravotnického týmu v Afghánistánu zůstane voják v tamní nemocnici minimálně deset až 14 dnů. Oznámil to náčelník generálního štábu Petr Pavel před schůzkou s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem obrany Martinem Stropnickým. 

Pavel šel informovat premiéra a ministra obrany o stavu zraněného vojáka a o aktuální situaci v Afghánistánu, kde se nedaleko základny Bagrám na východě země v úterý odpálil sebevražedný atentátník a zabil čtyři české vojáky a jednoho zranil.

Zraněný devětatřicetiletý rotmistr byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. Pavel dnes uvedl, že je stále ve velmi vážném stavu na to, aby byl schopen převozu, přesto vykazuje mírnou prognózu ke zlepšení.

Pokud bude v příštích týdnech rozhodnuto o jeho převozu, armáda do Afghánistánu vypraví letoun Airbus vybavený plnohodnotnou jednotkou intenzivní péče. 

Stejný letecký speciál odletí dnes kolem 22:00 pro ostatky padlých vojáků. Vrátit by se mohl ve čtvrtek kolem 13:00. Po příletu se na letišti ve Kbelích uskuteční krátký ceremoniál s vojenskými poctami. Armáda s rodinami jedná také o organizaci vojenských pohřbů. Pavel novinářům řekl, že zatím nemá od rodin informace o tom, že by vojenské pocty odmítly. Je také možné, že vojáci budou in memoriam povýšeni. 

"Pokládám za velmi důležité, aby v této těžké chvíli ministerstvo obrany poskytlo rodinám i pozůstalým maximální možnou podporu. Jsem rád, že mě dnes ráno ministr ujistil, že je této záležitosti věnována nejvyšší možná pozornost," uvedl po setkání premiér Sobotka. 

Při výbuchu zahynulo podle české armády také sedm afghánských civilistů včetně jednoho dítěte. Asistenční mise OSN v Afghánistánu nicméně uvádí, že kromě českých vojáků zahynulo nejméně 12 civilistů včetně deseti dětí. 

 

 

Tagy: zranění Afghánistán sebevražedný atentát česká armáda

Zdroje: ČTK