Voda v Praze opět vytopila divadlo. Přes čtyři tisíce lidí je bez pitné vody

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Velká voda zasáhla Prahu. Hasiči během noci z pondělí na úterý vyráželi k 55 zásahům. Obvykle odčerpávali vodu ze sklepů a garáží. Pod vodou se po dvou týdnech opět ocitlo divadlo ABC. Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí je bez vody na 4200 lidí.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Hasiči v Praze v pondělí večer a v noci na úterý kvůli silnému dešti a větru vyjížděli k 55 zásahům. Nejčastěji odčerpávali vodu ze sklepů, podjezdů nebo garáží, ale také z vestibulu metra na Václavském náměstí. Sdělila to mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Voda znovu po dvou týdnech natekla také do zázemí Divadla ABC ve Vodičkově ulici. Zřejmě deště poškodily také vodovodní potrubí v Michli, kde se propadla vozovka a bez pitné vody je zde asi 4200 lidí, řekl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Podle Adamcové hasiči skoro v polovině případů vyjížděli kvůli dešti v Praze 4, výrazněji přívalový déšť škodil také v centru. Hasiči vedle čerpání vody také čistili koryto Botiče, aby uvolnili odtok vody v potoce, nebo odstraňovali podmáčené stromy.

V divadle ABC jsou po dešti opět vytopené kanceláře, herecké šatny i sklady kulis, řekla mluvčí Městských divadel pražských Tereza Mrzenová. "Letos to není poprvé, Divadlo ABC bylo zaplavené již 27. května a 7. července," připomněla. Divadlo nyní kvůli prázdninám nehraje. "Stihne se to vysušit, než budeme hrát. Až první dva dny v srpnu máme dvě představení," doplnila mluvčí. Na odhad škod je podle ní brzy.

V Michli v ulici Na Křivině se zřejmě vlivem deště propadla vozovka do kaverny, v níž je přerušené vodovodní potrubí. Voda posunula čtyři metry trubky s půlmetrovým průměrem, půda v okolí je podmáčená a bude třeba prozatím odstranit jeden sloup veřejného osvětlení, řekl mluvčí PVK Mrázek. Odstraňování havárie by podle něj mělo trvat do středečních 07:00, zásobování lidí pitnou vodou v okolí zajišťuje deset cisteren.

Podle mluvčího Dopravního podniku hlavního města Prahy Jiřího Štábla dešťová voda v pondělí večer natekla do vestibulu metra uprostřed Václavského náměstí, odkud ji odčerpali hasiči dopravního podniku. Prostory nyní vysoušejí, vestibul by se měl znovu otevřít kolem poledne. Provoz metra není narušen, lidé mohou do stanice vstoupit vestibulem stanice metra B Můstek, dodal.

Déšť zaplavil také sklepní prostory v administrativní a skladové budově farmaceutické firmy Zentiva v ulici U Kabelovny. Podle mluvčí společnosti Dany Pavlouskové sklepy skladové budovy nejsou využívané a vodu odčerpali firemní hasiči. Výroba zasažena nebyla, firma má nyní navíc plánovanou výrobní odstávku, doplnila.

Tagy: Praha záplavy hasiči ČR Divadlo ABC

Zdroje: ČTK