Vnitro se začalo připravovat na možnost konání předčasných voleb

- Aktuality autor: Danica Klein

Ministerstvo vnitra se začalo připravovat na možnost, že se budou konat předčasné volby. Úřad například začal zajišťovat převod peněz na volby z rozpočtu do kapitoly ministerstva vnitra a rozpočtů územních samosprávných celků, řekl dnes mluvčí vnitra Vladimír Řepka. 

Martin Pecina

Martin Pecina,zdroj: Profimedia.cz

Podle něho se náklady na poslední sněmovní volby v roce 2010 vyšplhaly na 461 milionů bez příspěvků pro politické strany a hnutí. Úřad ale také již informoval o možnosti konání voleb jiná ministerstva a další instituce, které se na jejich přípravě podílejí. 

"Protože zajišťujeme tisk volebních materiálů, tak jsme se spojili s tiskárnou Moraviapress, se kterou máme uzavřenou na základě výběrového řízení smlouvu pro případ konání předčasných voleb," uvedl mluvčí s tím, že dodatek ke smlouvě bude podepsán teprve ve chvíli, kdy bude známo konkrétní datum. 

"Je toho poměrně dost, my máme připraven harmonogram úkolů a lhůt, které nám vyplývají ze zákona a prováděcí vyhlášky. Konkrétní data do toho doplníme, až budou volby vyhlášené," sdělil mluvčí. Dodal, že v případě rozpuštění Sněmovny se v krátké době sejde státní volební komise. 

Poslanci dnes začali jednat o rozpuštění Poslanecké sněmovny, schůzi však po několika minutách přerušili do úterý, kdy se očekává definitivní hlasování. Prezident Miloš Zeman pro dnešní Haló noviny uvedl, že pokud Sněmovna v úterý schválí návrh na své rozpuštění, vyhlásí předčasné volby na pátek 25. října a sobotu 26. října. Vyhlášení termínu voleb na víkend před státním svátkem a podzimními prázdninami může podle analytiků snížit účast pravicových voličů. 

Tagy: Ministerstvo vnitra poslanecká sněmovna předčasné volby

Zdroje: ČTK