Vltavská kaskáda má dost prostoru pro zadržení dalších povodní

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Povodí Vltavy snižuje odtok Vltavské kaskády, která už nyní má dostatek volného prostoru pro případ dalších povodní. Snižuje se kvůli tomu i průtok řeky v Praze Chuchli, který má z ranních 2200 metrů krychlových za sekundu klesnout pod 2000 kubíků. V Králově Dvoře na Berounsku to dnes ČTK při setkání se starosty řekli ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a zástupce Povodí Vltavy Jiří Pechar. Podle údajů ČHMÚ v poledne průtok Vltavy v Praze klesl na 1970 metrů krychlových za vteřinu.

"Dosáhli jsme zase spodní hladiny možné retence tak, aby kaskáda byla případně připravena na další dešťové přeháňky," uvedl Bendl. Podle Pechara už je volný retenční prostor ve vodní nádrži Orlík, která se však bude nejspíš do soboty dál odpouštět. "To by měl dosáhnout kóty, která je ve vztahu k současným předpovědím vyhodnocena jako optimální," dodal Pechar. 

Odpouštění Vltavské kaskády se při nynějších povodních stalo jedním z diskutovaných témat. Někteří starostové zaplavených obcí si například stěžovali, že kaskáda vypouštěla víc vody, než se předpokládalo. Některým kritikům také vadilo to, že se vypouštěním nezačalo mnohem dříve, aby tam byl větší prostor pro zadržení velké vody. Podle Bendla se ale postupovalo správně. "Jsem připraven doložit, že to tak není, černé na bílém," prohlásil dnes k výtkám Bendl

Kaskáda podle Bendla využila maximální možnost své retence při velkém množství vody, které přišlo během krátké doby. Nejhorší je prý situace, kdy je vody tolik, že již není možné řídit odtok z vodních děl. To se podle ministra stalo při záplavách v roce 2002, nikoli však letos. Správců povodí i meteorologů se dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

Tagy: Vltava povodně 2013

Zdroje: ČTK