Vltava zaplavila část Císařské louky, ohrožuje chráněný přístav

- Aktuality autor: Michal Polák

Rozvodněná Vltava v Praze na Smíchově zatopila část ostrova Císařská louka. V chráněném přístavu mezi ostrovem a smíchovským břehem stoupla voda proti normálu zhruba o tři metry a hrozí přelití protipovodňových vrat. Vyplývá to z informací obyvatel přístavu. 

Povodeň v Praze

Povodeň v Praze,zdroj: Isifa.com

V zátoce jsou desítky hausbótů a obydlí na vodě, u kterých kotví malé rekreační motorové lodě. Zátoka navíc slouží jako chráněný přístav Českých přístavů, do kterého se uchylují lodě v případě záplav. V současnosti je úvaziště plné výletních lodí 

Přístav chrání od proudu Vltavy protipovodňová vrata pod mostem spojujícím ostrov s pevninou. K jejich přelití zbývalo kolem 10:00 hodin dopoledne zhruba 40 cm. 

"Teď tu pádlujeme po příjezdové cestě v přístavu na člunu. Bouda se zatím žádná neutrhla, chytali jsme několik menších uvolněných lodí. Pokud voda vystoupí nad povodňová vrata, bude to horší, protože se do přístavu dostane proud," řekl Lukáš Sadílek, který má na Císařské louce chatu na vodě i opravářskou dílnu. Podotkl, že vrata bývala vyšší, ale část z nich rozkradli sběrači kovů. 

Vltava bude kulminovat odpoledne

Vltava měla dnes ráno v Praze průtok přes 2800 kubických metrů z vteřinu, kulminovat by měla odpoledne. Běžný průtok je 150 kubíků. Za stoletou označují vodohospodáři vodu v Praze při průtoku nad 4000 metrů. Ničivé povodně z roku 2002 dosáhly v metropoli síly pětisetleté vody.

Tagy: povodně Císařská louka

Zdroje: ČTK