Vlivný německý bankéř: Pochybuji, že Řecko dluhy splatí

- Aktuality autor: red

Generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann pochybuje, že Řecko splatí dluhy. Dohodnutý stabilizační fond podle něj pomůže stabilizovat Španělsko a Itálii, zatímco s Portugalskem to bude těžké.

Ackermann to podle agentury Reuters řekl v připravované talkshow, které bude vysílat německá veřejnoprávní televize ZDF. 

Ackermann patří k nejvlivnějším bankéřům v Evropě a mimo jiné se podílel na pomoci, kterou pro Řecko připravil soukromý sektor. Ackermann je také pravou rukou kancléřky Angely Merkelové, které radil, jak má její kabinet reagovat na krizi. 

Eurozóna se minulý víkend dohodla na vytvoření fondu, který by měl mít k dispozici až 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu Kč). Fond by ale fungoval pouze jako záchranná síť, která by se použila jen v případě, že by některá z členských zemí byla v tak vážných finančních problémech, že by je nebyla schopna sama řešit. 

Nejvážnější problémy v eurozóně má v současné době Řecko. To bylo nuceno zavést drastická úsporná opatření výměnou za mezinárodní pomoc, která je rozložena do tří let. Další snižování výdajů se však nelíbí občanům, kteří pořádají jeden protest za druhým. 

"Zda bude Řecko během toho období skutečně v takové pozici, aby ukázalo odhodlanost a vydalo ze sebe to úsilí, o tom já pochybuji," řekl Ackermann a dodal, že něco takového bude vyžadovat "neuvěřitelné úsilí". Pokud by Řecko neuspělo, dopady by mohou být znát v dalších zemích. To by pak mohlo vést k "určité krizi", cituje bankéře v anglickém přepisu Reuters.

Tagy: Německo eurozóna Řecko dluhy

Zdroje: ČTK