Vlček porušil zákon, pro který hlasoval. Postih už mu nehrozí

- Aktuality autor: red

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) překročil zákon, pro který v minulosti sám hlasoval. Když vracel svému asistentovi více než milionovou půjčku, dal mu peníze v hotovosti.

Tím se dostal do konfliktu se zákonem z roku 2004, který zakazoval placení částek nad 15000 eur v hotovosti. Sám pro něj tehdy hlasoval. Přesto byl tento omyl a další jeho kroky z minulosti příčinou toho, že se rozhodl složit mandát. Vlčkův přestupek vyšetřuje finanční úřad, ale pokutu už šéf sněmovny dostat nemůže. 

Miloslav Vlček se hájil tím, že ho uvedl v omyl text expertního stanoviska, které si vyžádal a které se o žádné sankci nezmiňuje. 

Jde o zákon o omezení plateb v hotovosti, který se schvaloval začátkem roku 2004. Ze záznamů o jednání sněmovny vyplývá, že Vlček dokonce hlasoval pro to, aby horní hranice pro hotovostní platby představovala přesně 15000 eur. Ve hře byly různé návrhy. Navrhovalo se, aby hotovostní platby byly omezeny například limitem 150000 eur, 90000 eur nebo třeba 60000 eur. 

Vlček hlasoval pro návrh s částkou 15000 eur. Poté hlasoval pro zákon jako pro celek. Ze stenozáznamu nevyplývá, že by se k zákonu vyjadřoval od řečnického pultíku. 

Zákon předložila na jaře 2003 tehdejší koaliční vláda vedená sociálními demokraty a před poslanci ho obhajoval ministr financí Bohuslav Sobotka. V praxi pak přinesl tu změnu, že částky nad uvedený limit bude možné převádět jen prostřednictvím bankovních převodů. To mělo podle Sobotky například zamezit daňovým únikům a možnosti financování terorismu. Zákon zavedl pokuty za porušení od 10000 do pěti milionů korun. 

"Této skutečnosti jsem si dříve nebyl vědom a vypůjčené peníze jsem Zdeňku Klapkovi vracel v dobré víře, že se nejedná o žádné porušení zákona," uvedl Vlček tento týden v prohlášení pro média. 

Vlček odchází kvůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami. Odchod Vlčka z postu předsedy sněmovny byl podle prezidenta Václava Klause jediným možným východiskem. Předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že se Vlček zesměšnil, což je horší než selhání. 

Vlčkův přestupek je v této době už nepostižitelný, i kdyby se prokázalo, že porušil zákon vědomě, řekla České televizi mluvčí ostravského finančního ředitelství Petra Homolová. Rozhodnutí o pokutě by totiž muselo být vydáno do jednoho roku od spáchání přestupku. Jenomže podle dostupných informací se to stalo před pěti lety.

Tagy: sněmovna ČSSD předseda

Zdroje: ČTK