Vlastník opencard chce po Praze dalších více než 650 milionů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 8. 2015 18:48) - Aktuality autor: roj

Společnost EMS, která vlastní opencard, požaduje po Praze 654 milionů. Částku městu účtuje mimo jiné za porušení licenčních smluv či poškozování dobrého jména firmy. Pražská primátorka Adriana Krnáčová uvedla, že částka je přehnaná a město se kvůli ní obrátí na soud. 

Za opencard už Praha zaplatila 1,3 miliardy korun, EMS nyní požaduje dalších 654 milionů (ilustrační snímek)

Za opencard už Praha zaplatila 1,3 miliardy korun, EMS nyní požaduje dalších 654 milionů (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Po hlavním městě bude chtít EMS zhruba 116 milionů korun, po Operátoru opencard pak zhruba 470 milionů, zbylou částku pak po dopravním podniku. Za letošní rok, za období od ledna do 31. července, je dluh města podle EMS 11,09 milionu korun, tato částka je zahrnuta v té celkové.

Zda se bude o peníze EMS soudit, se společnost zatím nerozhodla. "Preferujeme mimosoudní vyjednávání, pokud k němu nedojde, jsme připraveni učinit právní kroky. Nyní čekáme na odpověď," řekl Opatrný.

Opatrný kritizoval vedení Prahy, které se prý o provoz opencard nestará a současná, podle firmy havarijní, situace je údajně důsledkem právě přístupu města. "Systém nemá dlouhodobě podporu, město neřeší ani stabilizaci systému nebo dluhy. To ale není vina EMS," řekl Opatrný.

Primátorka Krnáčová uvedla, že se město kvůli výši částky obrátí na soud. "To, co požaduje EMS po Praze, chtít samozřejmě můžou, ale nechme rozhodnout soud, zda je ta částka legitimní. Pro mě je důležité, že tím, co děláme a už jsme v souvislosti s Opencard udělali, zabraňujeme tomu, aby na nás někdo činil nátlak. Částka jenom opět dokazuje, jak je to od začátku pro Prahu nevýhodný projekt," uvedla.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) označil požadavek EMS za "výstřel od boku". "Není problém takové částky střílet od boku. Když se na to podíváte, je to postavené na poškozování jména a podobně, tak to opravdu můžete nastřelit od boku. Jinak, já nevím, jak reagovat na to, když po vás někdo sprostě chce 650 milionů," řekl Dolínek.

Město za systém zaplatilo asi 1,3 miliardy korun. V minulosti již EMS požadovala 170 milionů, z nichž se o 60 milionů korun soudí.  

Praha nemá s EMS smlouvu na podporu systému opencard a neplatí za licence. Firma proto již před časem podala žaloby o celkem 60 milionů korun jak na magistrát, tak na dopravní podnik. Spory se táhnou řadu měsíců. "Pokud ty částky jsou reálné, vždy jsme připraveni jednat, jinak ale ať o jejich výši rozhodne soud," řekl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Elektronická karta opencard, která pochází z éry exprimátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží především jako průkaz s předplatným pro MHD. Jako tramvajenku ji využívá zhruba 1,2 milionu lidí.

Tagy: Česko Praha domácí kauza Opencard pražský magistrát

Zdroje: ČTK