Vlakové neštěstí: Španělský strojvedoucí obviněn ze zabití z nedbalosti

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 29. 7. 2013 07:39) - Aktuality autor: Danica Klein

Strojvedoucí španělského rychlovlaku, který ve středu vykolejil a při nehodě zahynulo 79 lidí, byl obviněn ze zabití z nedbalosti a propuštěn z vazby. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnil soud. Nehoda je jednou z nejvážnějších železničních havárií ve španělských dějinách.

Francisco José Garzón

Francisco José Garzón,zdroj: Daily Telegraph

Francisco José Garzón byl zatčen hned po nehodě. Je podezřelý, že nedodržel stanovenou rychlost, a vlak proto při projezdu zatáčkou vykolejil.

Vyšetřující soudce Luis Aláez formálně obvinil Garzóna ze zabití 79 osob a mnoha ublížení na zdraví z nedbalosti, vyplývá z prohlášení soudu. Garzón dnes vypovídal u soudu za zavřenými dveřmi zhruba dvě hodiny a přiznal, že vjel do zatáčky příliš rychle. Podle médií uvedl, že důvodem bylo jeho náhlé selhání.

Soudce stanovil pro propuštění Garzóna z vazby následující podmínky: Garzón se musí pravidelně hlásit u soudu, odevzdat pas a nesmí řídit vlaky. Žádná ze stran zahrnutých do případu, tedy státní železniční společnosti Renfe a Adif a dvě pojišťovny, nepožádala o uvěznění Garzóna až do soudu a soud podle prohlášení nevidí riziko, že by Garzón mohl uprchnout.

Garzón byl po nehodě hospitalizován s poraněním na hlavě. V sobotu byl propuštěn z nemocnice, ale až do nedělního slyšení u soudu byl v policejní vazbě, napsala agentura Reuters.

V nemocnici stále zůstává 70 lidí, z toho 22 z nich je ve vážném stavu. Dnes se uskuteční pohřeb obětí za účasti premiéra Mariana Rajoye.

Tagy: soud Španělsko nehoda vlaku strojvedoucí

Zdroje: ČTK