'Vlajková rakev' Šlechtové prošla. Česko bude mít vzdělanější pohřebáky

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Sněmovna v pátek schválila vládní novelu, která zpřísňuje podmínky v pohřebnictví. Novinkou je například zkouška pro ty, kteří chtějí podnikat v pohřebnictví, mění se i pravidla pro pohřbívání předčasně narozených dětí. Legislativu prosazovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. 

Sněmovna zpřísnila podmínky pro  podnikání v pohřebnictví

Sněmovna zpřísnila podmínky pro podnikání v pohřebnictví,zdroj: Profimedia.cz

Plénum podpořilo za souhlasu Šlechtové jen vesměs technické změny navržené výborem. Jedna z nich se týká požadavku, aby provozovatelé pohřebních služeb měli zvláštní místnost pro případnou úpravu zesnulých, do níž by měli přístup pozůstalí. Na její zřízení by dostali dva roky času.

Výrazně se také mění podoba vzdělávání těch, kteří pohřební služby provozují. Zatímco nyní jim stačí víkendový kurz, po účinnosti vládní novely to bude teoretická i praktická zkouška.

Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou. Zkoušet je bude osoba autorizovaná ministerstvem pro místní rozvoj na dobu pěti let. Ministerstvo bude podle novely nejvyšším kontrolním orgánem v oboru, zvýší se pravomoci krajů a živnostenských úřadů. Kontrolovat budou moci také krajské hygienické stanice.

Novela vymezuje i postihy. Fyzická osoba může dostat za přestupky pokutu až stotisícovou pokutu, právnická až půl milionu. Hrozí i odebrání koncese. A pokud například někdo přechodně uloží tělo zemřelého mimo prostor márnice, půjde o hanobení lidských pozůstatků, které může být kvalifikováno i jako trestný čin výtržnictví.

Pohřební služby budou muset podle vládní novely také vydávat podrobné faktury.

Předloha míří též na komerční výstavy o lidském těle. Týká se jich ustanovení, podle něhož nebude možné vystavovat tělo zemřelého bez jeho souhlasu.

Novela mění také pohřbívání mrtvě narozených dětí do 500 gramů. Nyní se pokládají za odpad. Nově by rodiče mohli rozhodnout o pohřbení ostatků, na rozmyšlenou by měli čtyři dny.

Sněmovna neschválila zamítnutí celé novely, které požadoval Josef Šenfeld (KSČM). Poslanec tvrdí, že předloha nebyla dostatečně projednána s odbornou veřejností a pravděpodobně může zdražit pohřby. Ministerstvo pro místní rozvoj přitom připouští růst cen jen u takzvaných sociálních pohřbů, které vypravují obce například bezdomovcům a lidem bez dědiců. Hradí je stát.


Tagy: Česko domácí pohřební služba české zákony zákony a vyhlášky

Zdroje: ČTK