Vládní strany slibují politickým vězňům zákon o třetím odboji

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koalice slíbila bývalým politickým vězňům, že prosadí zákon o třetím odboji. Ten by jim měl přinést statut válečného veterána a nepeněžní výhody. Na jednání Konfederace politických vězňů (KPV) to uvedl premiér Petr Nečas (ODS).

O prosazení podobného zákona se už v minulosti pokusil Senát i jednotliví poslanci, nikdy však neuspěli.

Nyní jsou však pro strany koalice ODS, TOP 09 a VV, které mají dohromady 118 poslanců a také většinu v Senátu. Podle místopředsedy KPV Františka Šedivého by se mělo odškodnění týkat zhruba dvou tisícovek bývalých vězňů. 

Ti stateční mají být oceněni

"Měli bychom důstojně ocenit protikomunistický odboj a dodat mu potřebné vážnosti. Mám na mysli zákon o třetím odboji, který si vláda vzala za svůj. Vím, že vám nejde o omluvy, ale o nastolení spravedlnosti, a já to považuji za správné," řekl bývalým vězňům Nečas. Místopředseda vlády a ministr vnitra Radek John (VV) doplnil, že nejstatečnější by měli být oceněni a měla by jim být projevována úcta.

Místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasta Parkanová uvedla, že třetí odboj byl spravedlivý, a kdo tvrdí opak, uznává legitimitu komunistického režimu a omlouvá jeho zločiny. "Tento zákon možná přinese jen morální satisfakci, i to je však důležité k tomu, aby mohl být třetí odboj do naší historie plnoprávně postaven po bok prvního a druhého odboje," prohlásila Parkanová. 

Političtí vězni získají statut válečných veteránů

Návrh zákona o třetím odboji předložil Senát. Vláda ho později vzala za svůj. Jeden z jeho autorů místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) uvedl, že smyslem zákona je morální ocenění statečných postojů politických vězňů. "Je nejvyšší čas, aby byl tento zákon přijat, protože politických vězňů ubývá a myslím si, že pokud by se našly další důvody, proč jej nepřijmout, tak by se mohlo stát, že by se ho již nikdo nedočkal," řekl Liška. 

Pokud zákon projde, získají političtí vězni statut válečných veteránů. S tím budou spojeny některé nepeněžní výhody, například lázeňská péče nebo možnost umístění v domově pro válečné veterány. O tom, kdo bude uznán členem protikomunistického odboje, a tím pádem válečným veteránem, by mělo rozhodovat ministerstvo obrany. 

"Je velmi důležité, aby zákon prošel z toho důvodu, že se tím dosáhne uzákonění toho, co třetí odboj znamenal. Takto je pouze v myslích těch, co se ho zúčastnili, ale aby to mělo historický význam, tak se to musí dostat do povědomí cestou zákona," uvedl Šedivý.

Tagy: Vláda zákon

Zdroje: ČTK