Vládní spolupráce mezi ODS a VV je na spadnutí

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Zástupci vedení ODS a Věcí veřejných začali ve Strakově akademii jednat o dalším pokračování vládní koalice. Pro občanské demokraty premiéra Petra Nečase je prioritou dohoda nad úspornými opatřeními pro roky 2013 a 2014. Podle premiéra musí být dohoda uzavřena v úterý, jinak se otevře cesta k předčasným volbám.

Zástupci Věcí veřejných, které nynější vládní krizi v úterý vyvolaly, dnes před jednáním v sídle úřadu vlády nechtěli vývoj komentovat. "Mám šest minut zpoždění, promiňte," reagoval předseda strany Radek John. Vít Bárta k rozhovorům dorazil přímo od soudu, kde dnes pokračoval jeho proces. Bárta je obžalován z úplatkářství.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas, který už ráno o vývoji krize diskutoval s prvním místopředsedou vládní TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem, novinářům řekl, že v diskusi s VV bude mít jednoznačnou premiérskou agendu. "Načrtnu své představy možností pokračování této vlády," zdůraznil.

Psali jsme: Nečas: Vláda nepadne, když schválíme další úspory

Aby kabinet mohl pokračovat, je podle Nečase nutné dosáhnout v úterý definitivní dohody ve dvou klíčových oblastech. První z nich pak ve středu potvrdí vláda a týká se právě rozpočtových opatření pro roky 2013 a 2014 na příjmech i výdajích rozpočtu, tedy především snížení valorizace důchodů, zvýšení DPH a některé další kroky. Mezi nimi je také možné zrušení tří ministerstev, i zde je podle Nečase cílem především zrušit jejich rozpočtové kapitoly, a tedy ušetřit.

Druhou oblastí, kde premiér žádá dosažení dohody, je revize programového prohlášení v tom smyslu, že vláda bude schopna otevřeně deklarovat, co ze svých plánů nezvládne z časových či finančních důvodů splnit.

Čtěte také: Jarolím je znechucený situací ve VV a odstupuje

"Pokoušíme se skoro o nemožné," poznamenala místopředsedkyně ODS a šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová při příchodu na jednání. Důvěra mezi ODS a VV je podle ní velmi významně otřesena. "Nicméně děláme poslední možný krok, který je - abychom si nic nevyčítali - nutno uskutečnit," dodala.

Grémium VV v úterý vyzvalo své ministry k podání demise. To se nakonec neuskutečnilo a strany daly přes silnou rétoriku najevo vůli k dohodě. John ve středu večer označil návrhy ODS k nové dohodě o vládě za vstřícné a z velké části odpovídající požadavkům VV. Poslanecký klub VV pak večer odhlasoval, že zástupci strany mají jednat o pokračování vlády a prosazení svých požadavků. Dnes rezignoval místopředseda VV Tomáš Jarolím, který za plánem na demisi stál.

Tagy: koalice ODS vv krize spolupráce

Zdroje: ČTK