Vládní opatření: Lidé nejvíce podporují rušení ambasád

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Z úsporných opatření, která plánuje vláda premiéra Petra Nečase (ODS), lidé spíše podporují ty, která se jich přímo nedotknou. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti STEM.

Přibližně tři čtvrtiny lidí souhlasí se zrušením některých ambasád, se zrušením obří zakázky na odstranění ekologických škod a se zvýšením rozsahu práce na dohodu. Naopak jen čtvrtina dotázaných schvaluje možnost výpovědi bez udání důvodu. 

Nečasova vláda začala po svém nástupu uskutečňovat a připravovat řadu úsporných opatření směřujících k zastavení růstu státního dluhu. Mezi lidmi se největší podpoře těší plán na zrušení některých ambasád, s nímž souhlasí 75 procent, možnost pracovat na dohodu až 300 hodin ročně schvaluje 73 procent, zrušení obřího tendru na likvidaci ekologických škod v celkové hodnotě asi 100 miliard korun podpořilo 71 procent dotázaných. 

62 procent lidí akceptuje i pozastavení dopravních staveb

Nadpoloviční většina má kladné stanovisko také ke snížení celkového objemu mezd ve státní správě o 10 procent, s nímž souhlasí 66 procent lidí, či k zastavení některých dopravních staveb do doby, než bude nastaven jiný způsob výběrových řízení, což akceptuje 62 procent lidí. 

Shodně 51 procent účastníků průzkumu schvaluje také prodloužení maximální doby pracovního poměru na dobu určitou na pět let a prodloužení úseku nemocenské, kterou hradí místo státu zaměstnavatel. 

Méně než polovina lidí souhlasí se zkrácením výpovědní lhůty na jeden měsíc a s roční povodňovou daní ve výši 100 Kč, oba tyto návrhy podpořilo 47 procent. Čtyřicetiprocentní podporu má zvýšení poplatku za den pobytu v nemocnici na 100 korun a stejný podíl dotázaných akceptuje právo zaměstnavatelů uzavírat opakovaně se zaměstnancem pracovní smlouvu na dobu určitou. 

Lidé pro snížení mezd ve státní správě

Nejméně se lidem zamlouvá záměr, aby zaměstnavatel mohl vypovědět zaměstnanci smlouvu bez udání důvodu, toto opatření podpořilo 27 procent lidí. 

Dotázaní se mohli vyjádřit také k přiměřenosti vládních opatření. Nejvíce, celkem čtyři pětiny, označily jako příliš mírný a nepostačující plán na snížení celkového objemu mezd ve státní správě o 10 procent. 

Většinu vládních opatření podporují stoupenci koaličních stran, zejména ODS a TOP 09, s opatřeními v oblasti zaměstnaneckých vztahů a zvýšení plateb nesouhlasí zejména lidé, kteří se hlásí k parlamentní opozici.

Tagy: Vláda úspory podpora Výzkum STEM

Zdroje: ČTK