Vládní krize graduje, jednání koaličních špiček nikam nevedlo

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Premiér Petr Nečas (ODS) předal návrh odvolání ministrů Radka Johna a Josefa Dobeše a demisi Víta Bárty prezidentu Václavu Klausovi. Klaus je zatím nepřijal, čekal na jednání koaličních špiček. To ale nic nového nepřineslo, strany se jen dohodly, že chtějí v koalici pokračovat.

Večer se koaliční lídři setkali poprvé od pátečního ultimata na odchod tří ministrů VV na společném jednání. Dohodli se ale pouze na tom, že se znovu sejdou v tradičním formátu koaliční devítky a obecně, že chtějí pokračovat v koalici. Podle předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře premiér ale K9 svolá až poté, co prezident Václav Klaus odvolá ministry za VV, jak mu to premiér navrhl. Strany také chtějí dodatek ke koaliční smlouvě.

Klaus vstoupil do vyjednávání o další podobě vlády dříve než premiér. Nečase vyzval, aby nejprve přišel s plánem dalšího fungování vlády, pak prý teprve splní svou ústavní povinnost.

Nečas mu i po tomto prohlášení demisi a odvolání na Hrad přinesl, a to bez dohody s VV. Klaus ale zatím s odvoláním ministrů a přijetím demise čeká. Řešení vládní krize by podle něj mělo přinést jednání koaličních stran.

Vondra sám nabídl rezignaci

S překvapivým tahem přišel ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který sám nabídl Nečasovi svou rezignaci. Turbulentní politickou situaci vpodvečer ještě rozvířila informace o tom, že v bytě bývalé poslankyně VV Kristýny Kočí bylo odposlouchávací zařízení. Případem se zabývá policie.

Nečas chce po aféře kolem údajného uplácení poslanců neformálním lídrem VV Bártou a informacím o propojení VV s bezpečnostní agenturou ABL, kterou Bárta vlastnil, odchod tří ministrů z VV z kabinetu.

Věci veřejné se záměry Nečasovy ODS a koaliční TOP 09 nesouhlasily a žádaly koaliční jednání před tím, než Nečas odnese odvolání ministrů na Hrad. VV zároveň byly ochotné vyměnit své ministry jedině tehdy, pokud zároveň odejdou ministři financí Miroslav Kalousek (TOP 09), obrany Alexandr Vondra a zemědělství Ivan Fuksa (oba ODS).

TOP 09: Naši ministři jsou čistí, není důvod k jejich odchodu

Nečas nakonec demisi Bárty a odvolání Johna a Dobeše na Hrad odpoledne donesl. Prohlásil ale, že chce pokračovat v koaličním projektu ODS, TOP 09 a VV. Vondra krátce potom nabídl svou rezignaci s tím, že nechce bránit změnám ve vládě a umožnit fungování trojkoaličního kabinetu.

Poslanci koaliční TOP 09 a Starostů podpořili premiéra Nečase v jeho návrzích na odvolání ministrů za VV. Postavili se naopak za ministra financí a místopředsedu TOP 09 Kalouska s tím, že se ho prý netýká žádný korupční skandál.

Opoziční ČSSD trvá na tom, že Nečas měl Klausovi donést i návrh na Vondrovo odvolání, který je prý podezřelý z plýtvání peněz při českém předsednictví EU. Podle ČSSD je nutné, aby bylo další působení vlády podmíněno novým hlasováním o důvěře ve sněmovně, sdělil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Komunisté volají ústy svého šéfa Vojtěcha Filipa po předčasných volbách jako "jediném průhledném a čistém řešení".

Tagy: koalice ODS vv kabinet

Zdroje: ČTK