Vládě by dnes mělo stačit k získání důvěry sněmovny 100 hlasů

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Vládě Petra Nečase (ODS) by mělo stačit k získání důvěry sněmovny 100 hlasů. Pět poslanců se sice podle dopoledního oznámení předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) z jednání dolní komory omluvilo, z toho dva z koalice, čtyři z nich ale přesto do sněmovny přišli. Kabinet podle jednacího řádu sněmovny potřebuje k získání důvěry hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Z jednání sněmovny se podle Němcové z vládních poslanců omluvili ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a Václav Kubata (TOP 09) kvůli zahraniční cestě. Omluvu poslali také bývalý ministr školství Josef Dobeš (dříve VV), sociální demokrat Alfréd Michalík ze zdravotních důvodů a z osobních důvodů nezařazený poslanec Jaroslav Škárka (dříve VV). Pouze on ale podle záznamu z hlasování skutečně v jednacím sále chyběl, ostatní omluvení poslanci slova šéfky sněmovny o své nepřítomnosti nijak veřejně nezpochybnili.

Nadpoloviční většinu by tvořilo 100 poslanců

Počet hlasujících poslanců by mohl snížit také člen VV David Kádner, který podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové o důvěře vládě rozhodovat nebude. Jeho nepřítomnost by ale počet hlasů potřebných k vyslovení důvěry nesnížila. Pokud tak bude o existenci kabinetu rozhodovat 198 poslanců, nadpoloviční většinu by tvořilo přinejmenším 100 členů dolní komory.

Sněmovna v úvodu zasedání schválila návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, aby jednala případně i po půlnoci. Pro bylo 138 ze 188 aktuálně přítomných poslanců. Premiér k tomu uvedl, že výsledek tohoto hlasovaní určitě není předzvěstí toho, jak dopadne hlasování o důvěře jeho kabinetu. "To nepředjímám," prohlásil Nečas.

Tagy: Vláda nedůvěra hlasy

Zdroje: ČTK