Vláda zřejmě odmítne úpravu Věcí veřejných proti katalogovým podvodům

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vláda se zřejmě postaví proti návrhu opozičních Věcí veřejných, které chtějí vložit do nového občanského zákoníku ustanovení proti katalogovým podvodům. Podle předběžného stanoviska pro středeční jednání kabinetu návrh nezvyšuje ochranu podnikatelů. 

Věci veřejné

Věci veřejné,zdroj: Mediafax

Takzvané katalogové podvody spočívají v nabídkách podnikatelům na zařazení jejich firem do nejrůznějších katalogů. Nabídky se tváří, že jsou zcela zdarma, posléze se však ukáže, že služba stojí mnohonásobně víc, než je běžné. 

Prakticky stejná ustanovení, jaká navrhují VV, jsou v nynějším obchodním zákoníku, který ale s koncem roku přestane platit. Občanský kodex bude účinný od ledna. 

Zatímco VV soudí, že opatření proti katalogovým podvodům prokázala svůj účel a smysl v řadě obchodních i občanskoprávních sporů, vláda bude podle návrhu stanoviska opačného názoru. "Zakotvení této úpravy do nového občanského zákoníku by ani nadále nevyřešilo základní problém, a to zda smlouva byla uzavřena platně či nikoliv," stojí v něm. 

Katalogové podvody VV popisují jako "lstivé vylákání právně závazného souhlasu s uzavřením extrémně nevýhodné smlouvy o pouhé registraci v nějakém katalogu či databázi, jejíž reálný přínos je nulový či nule blízký". Ač prý sofistikovaná lest vyvolává dojem bezplatné registrace, později jsou za ni "bezohledně vymáhány značně vysoké platby, a to nezřídka cestou zahraničních subjektů". 

Stanovisko vlády není pro zákonodárce závazné. O předloze rozhodne Parlament.

Tagy: Věci veřejné vláda ČR

Zdroje: ČTK